Derīgi zināt, ceļojot uz Krieviju!

{jcomments on} Lūk, daži padomi, kas noderēs visiem hokeja līdzjutējiem, kas plāno doties līdzi Dinamo Rīga uz izbraukuma spēlēm.

Dokumenti

Ja Jums nav Krievijas vīzas, tad nav nemaz ko domāt par ceļošanu uz Krieviju. Tāpat nepieciešama ir arī apdrošināšana – bez tās gan arī pie vīzas netikt. Taču ne mazāk svarīgs ir dokuments, ko nāksies aizpildīt uz robežas – maza anketiņa, kurā jānorāda gan braukšanas mērķis, gan vīzas numurs un citi svarīgi fakti. Lūgums pret to izturēties ļoti nopietni. Daļa no šī dokumenta paliks uz robežas pie ierēdņiem, daļa pie paša ceļotāja. Un šo nedrīkst pazaudēt nekādā gadījumā!

Dodoties uz Krieviju individuāli un uzturoties tur vairāk kā trīs darba dienas, nepieciešama milicijas atzīme. Ja dodaties ar grupu, tad par to parūpēsies viesnīcas (iespējams, par atsevišķu samaksu). Protams, var jau riskēt iztikt bez tās, taču jāatceras, ka Krievijā jebkurā bīdi var klāt pienākt milicis un pārbaudīt, vai ir šāda atzīme. Kas tālāk notiek, pārsvarā jau atkarīgs no likumsarga garastāvokļa un cilvēcības.

 

Nauda

Krievijā oficiālā nauda ir Krievijas rubļi. Attiecība starp latu ir apmēram šāda – 100 rubļi – 1,70 lati. Protams kurss var mainīties kuru katru stundu. Latus Krievijā var arī nemainīt pret rubļiem, tādēļ vēlams rubļus laicīgi iegādāties jau Latvijā, vai arī līdzi uz Krieviju ņemt eiro vai ASV dolārus. Jāteic, ka vairāk Krievijā pazīst tieši dolārus, lai gan arī eiro vairs nav sveša valūta.

Krievijas lielajās pilsētās ir ļoti daudz maiņas punktu. Jāatceras, ka ir jāmaksā arī komisijas maksājums (parasti gan nav liels), un pie valūtas maiņas bieži vien tiek lūgts uzrādīt personu apliecinošus dokumentus. Jāatceras, ka vēlos vakaros un naktīs, kā arī brīvdienās valūtas kursi mēdz būt daudz neizdevīgāki šajos maiņas punktos, nekā darba dienās. Diemžēl mazpilsētās valūtas maiņas punktus uz katra stūra nesastapt. Iespējams, šādu pakalpojumu nodrošina viesnīcās, taču nevar paļauties, ka valūtas kurss būs adekvāts un klientam izdevīgs. Tādēļ, balstoties uz savu pieredzi, iesakām daļu tēriņiem paredzētās naudas samainīt jau Latvijā pret rubļiem, un daļu – ASV dolāros vai eiro.

Maksājumu kartes nav tik populāras Krievijā, kā tas ir Latvijā. Bankomāti gan kartes atpazīst, taču veikalos mēdz gadīties visādi brīnumi, turklāt Krievijā tiešām netrūkst tādu vietu, kur norēķināties ar karti nav iespējams.

 

Ēšana

Lai gan Eiropā valda mīts, ka dzīve Krievijā ir šausmīgi lēta, uzreiz varam apgalvot, ka tas tiešām ir tikai mīts. Tēriņi par ēšanu būs labākajā gadījumā tādi paši kā Latvijā, vai arī lielāki. Tāpat arī kafejnīcas un ieskrietuves nav uz katra stūra, kā tas ir Rīgā. Pašas pieredze gan vairāk saistīta ar Ņižņij Novgorodu, kur izskraidīju veselu mikrorajonu, meklējot kādu ēdnīcu, taču neko tādu neatradu, un nācās vien ēst viesnīcas zabigalovkā, kur tikai tase šķīstošās kafijas vien maksāja 200 rubļus.

Sanktpēterburgā situācija ir daudz vienkāršāka. Taču jārēķinās, ka daudz maz pieklājīgā vietā tēriņi par pusdienām sasniegs apmēram 20 latus, bet vakariņas labā restorānā var izmaksāt vairāk nekā 70 latus. Protams, var jau izlāpīties ar uz ielas tirgotiem pīrādziņiem, kas maksā tiešām tikai santīmus, ja pārrēķina mūsu naudā, vai arī sameklēt kādu vietu, kur piedāvā kompleksas pusdienas. Pat centrā var atrast vietas, kur kompleksās pusdienas piedāvā par apmēram 5 latiem un, ja noveicas, tad arī vēl lētāk.

Arī pārtikas cenas lielveikalos nav iepriecinošas – lielākoties preces ir dārgākas nekā Latvijā. Protams, izņēmums ir alkoholiskie dzērieni un cigaretes.

 

Šopings

Sanktpēterburdzieši iepirkties brauc uz Somiju… Krievija patiešam nav īstā vieta, kur veikt šopingu, jo cenas pat Krievijas ražojumiem šķiet nepieklājīgi augstas.

 

Alkohols un cigaretes – ierobežojumi

Alkoholiski dzērieni un cigaretes Krievijā patiešām ir nepieklājīgi lēti. Piemēram, bloks cigarešu mūsu naudā maksā vidēji 4-6 lati, bet puslitru degvīna var iegādāties pat par 85 rubļiem, tātad, apmēram 1,50 latu. Taču jāatceras, ka Latvijā no Krievijas drīkst ievest:

40 cigaretes vai

  • 20 cigarillas (cigāri, kas katrs sver ne vairāk par 3 gramiem), vai

  • 10 cigārus, vai

  • 50 gramus smēķējamās tabakas, vai

  • tabakas izstrādājumus jebkurā kombinācijā, ja procentu daļa, ko izmanto individuāli noteiktajiem daudzumiem, kopā nepārsniedz 100 procentus.

  • 1 litru destilētu dzērienu un alkohola, ja alkohola saturs pārsniedz 22%; nedenaturētu etilspirtu ar spirta tilpumkoncentrāciju 80% un vairāk vai

  • 2 litrus destilētu dzērienu, alkohola un aperitīvu uz vīna vai alkohola bāzes, kuru alkohola saturs nepārsniedz 22%; dzirkstošo vīnu, deserta (liķiera) vīnu;

  • 4 litrus nedzirkstošo (negāzēto) vīnu;

  • 16 litrus alu.

Bet, esot Krievijā alkoholiskos dzērienus un cigaretes varat lietot bez ierobežojumiem. Proti, alkohola lietošana pat uz ielas nav aizliegta (tiesa gan, neieteiktu, piemēram, pieiet pie miliča un to uzcienāt ar degvīnu, vai arī saskandināt ar kādu likumsargu). Arīdzan smēķēšanas aizliegumu pagaidām nav. Tiesa gan, dažos restorānos ir nodalītas smēķētāju un nesmēķētāju vietas.

 

Cenas muzejiem

Ja vēlaties apmeklēt muzejus un citas tūristiem domātas vietas, svarīgi atcerēties, ka Krievijā ļoti populāri ir ieviest diferencētas cenas pilsoņiem un nepilsoņiem. Cenu atšķirība var būt pat 10(!) kārt lielāka nepilsoņiem, nekā pilsoņiem! Taču šo normu ir iespējams apiet, ja vien: labi, bez mazākā akcenta runājat krieviski, neapmulstat ar naudu un zibenīgi mākat samaksāt, šādi radot priekšstatu, ka rubļus lietojat ikdienā norēķinos, vai arī palūdzot biļeti nopirkt kādam Krievijas Federācijas pilsonim. Dokumentus var paprasīt pie kases, bet pie ieejas to dara ļoti reti. Protams, ja vien ejot garām biļešu kontrolei pilnā kaklā nerunāsiet dzimtajā valodā.

Svarīgi arī atcerēties, ka, ja redzēsiet kaut kur Krievijā smuki saģērbtu lāci vai ko citu eksotisku un vēlēsities pie tā nobildēties, noteikti nāksies maksāt par šādu bildi naudu!

Krievijā brīžiem rodas iespaids, ka valsts politika ir vērsta nevis uz ārvalstu tūristu piesaistīšanu, bet gan atbaidīšanu.

 

Kā ģērbties

Laika apstākļi būtiski neatšķiras Krievijā un Latvijā. Lai gan… Jārēķinās, ka var būt skarbāk vēji un zemāka gaisa temperatūra.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *