Rīga – Eiropas hokeja līdzjutēju galamērķis

Hokeja komandas Dinamo Rīga mājas spēles ir kļuvušas par galveno izklaidi sporta cienītājiem Latvijā, par ko liecina ievērojamais pārdoto biļešu skaits uz spēlēm. Taču tikpat labi arī salīdzinoši augstais hokeja līmenis – Kontinentālā hokeja līga (KHL) tomēr tiek uzskatīta par otro spēcīgāko pasaulē – var būt faktors, kas pievilinātu ne tikai vietējos hokeja mīļotājus, bet arī ārzemniekus. Vismaz pēdējā laikā interese par iespēju redzēt Rīgā hokeju ir ieinteresējusi ne tikai Krievijas pārstāvjus, bet arī eiropiešus.

 

KHL hokeja zvaigžņu netrūkst

Ārzemju sporta tūristu pievilinošais faktors gan ir ne tikai Dinamo Rīga komanda, kurā šobrīd izteikti spilgtu zvaigžņu nav, protams, izņemot mūsu NHL leģendu aizsargu Sandi Ozoliņu. Taču pasaules mēroga hokeja leģendas ir redzamas citās KHL komandās. Kā piemērus var minēt čehu vārtsargu Dominiku Hašeku (Maskavas Spartak), čehu uzbrucēju Jaromiru Jāgru (Omskas Avangard), slovāku uzbrucēju Pavolu Demitru (Jekaterinburgas Lokomotiv), krievu vārtsargu Jevgēņiju Nabokovu (Sanktpēterburgas SKA) u.c. Bet pati Dinamo Rīga varētu pievilināt, piemēram, slovākus, ņemot vērā, ka komandas galvenais treneris ir slovāks Jūliuss Šuplers, un Dinamo spēlē divi viņa tautieši – Jurajs Mikušs un Tomašs Surovijs.

Taču nav jāmeklē tikai lielas zvaigznes – KHL komandās spēlē ievērojams skaits slovāku, čehu, somu un zviedru. Tieši šajās valstīs hokejs ir sporta veids numur viens, un šo valstu iedzīvotāju interese par Rīgu kā par vienīgo pilsētu Eiropā, kur redzamas KHL spēles, varētu tikai pieaugt ja vien būtu pietiekama informācijas plūsma. Kāpēc tieši Rīga un nevis kāda no Krievijas pilsētām? Šeit atbild vienkārša – Latvija ir Eiropā, un nav nepieciešama vīza, kas krietni atvieglo ceļošanu.

Teorētiski vienai no pieprasītākajām spēlēm ārzemnieku vidū būtu bijis jābūt Dinamo Rīga mačam pret NH komandu Fīniksas Coyotes. Taču tā nenotika, jo ārzemnieki vienkārši netika pie teikšanas – par spīti augstajai biļešu cenai (6-59 lati) visas biļetes uz šo spēli tepat Latvijā tika izpirktas 14 minūšu laikā!


Paketes uz Rīgu ir pieprasītas

Šobrīd nopietnu interesi par KHL spēlēm Rīgā ir izrādījusi viena no vadošajām tūrisma kompānijām Zviedrijā, kas specializējas uz sporta notikumiem un koncertiem – Nickes.Com. Kompānijas Baltijas pārdošanas menedžeris Anderss Svensons neslēpj, ka pamata informāciju par Rīgu kā par hokeja pilsētu viņš uzzinājis septembrī notikušajā pasākumā Baltic Connection.

Dinamo Rīga spēlē KHL, pasaules otrajā spēcīgākajā hokeja līgā.. Aizvien vairāk vadošo Zviedrijas spēlētāju pievienojas KHL klubiem. Šobrīd līgā spēlē 25 spēlētāji no Zviedrijas,” savu interesi pamato Svensons.

Kompānija katru gadu palīdz tūkstošiem fanu un atbalstītāju nokļūt uz dažādām spēlēm visā pasaulē. “Ir vairāk nekā 25 tūkstoši dažādu sporta notikumu, uz kuriem mēs piedāvājam doties sporta atbalstītājiem. Kad runa ir par hokeju, līdz šim piedāvājām mūsu klientiem izvēlēties braucienus uz Pasaules kausa turnīriem un NHL spēlēm. Mēs ceram, ka KHL spēles nākotnē būs aizvien populārākas,” norāda Svensons.

Viņš norāda, ka interesi par KHL izrāda zviedru mediji – tas ir saistīts gan ar augsto līgas kvalitāti, gan arī ar to, ka strauji pieaug zviedru hokejistu skaits KHL. Jau šobrīd zviedriem ir iespēja iegādāties Nickes.Com ceļojumu paketes uz Dinamo Rīga spēlēm.. “Jā, mums jau ir pieprasījums pēc ceļojumu paketēm, kur ir iekļautas šīs spēles. Mēs veicināsim šā produkta tirdzniecību, informējot par to savus klientus, sūtot ikmēneša jaunumus, kā arī izmantosim citus kanālus, kas sasniedz hokeja līdzjutējus,” uzsver Svensons.


 

Skandināviem lēts un viegli sasniedzams galamērķis

Tūrisma aģentūras Travel Art valdes priekšsēdētāja Inese Krūmiņa uzskata, ka Dinamo Rīga mājas spēles pilnīgi noteikti var kļūt par pārdotu produktu ārvalstu tūristiem. Pirmkārt, skandināviem, ko nosaka nosacīti nelielais attālums starp valstīm un finansiāli izdevīgie nokļūšanas veidi. “Protams, visvieglāk un lētāk Rīgā ir nokļūt hokeja līdzjutējiem tieši no Zviedrijas – katru dienu tiek nodrošināts lētais Ryanair reiss no Skavstas lidostas, arī airBaltic nodrošina tiešos reisus no Ārlandas lidostas Stokholmā, ir ērts prāmju savienojums starp Rīgu un Stokholmu,” teic Krūmiņa. Arī hokeja līdzjutējiem no Somijas ar nokļūšanu nav nekādu problēmu – gan avioreisi, kas aizved tieši uz Rīgu no daudzām Somijas pilsētām, gan arī ērtā prāmju satiksme ar Igauniju. Turklāt, ņemot vērā Rīgas lētās naktsmītņu cenas, salīdzinājumā ar Skandināvijas valstīm, nedēļas nogale Latvijā, iespēja klātienē vērot labu hokeju, atpūsties un arī kaut ko redzēt, var kļūt par visai pieprasītu tūrisma produktu skandināviem.

Latvijai un Skandināvijas valstīm ir ļoti cieša ekonomiskā sadarbība, līdz ar to darījuma cilvēkiem no Zviedrijas un Somijas itin bieži nākas viesoties Rīgā. Šīs biznesa vizītes ir ļoti labi apvienojamas ar laba hokeja spēles apmeklējumu, uzskata Krūmiņa.

 

Zvaigznes redzēs savās mājās

Mazliet citādāk ir ar valstīm no Viduseiropas – Rīga vairs nav tik lēts un viegli sasniedzams galamērķis. Proti, nav lēto cenu aviokompāniju, kas nodrošinātu tiešo satiksmi, piemēram, ar Slovākiju un Čehiju, arī autobusu satiksme nav tik ērta un lēta. Labākais risinājums individuālajiem hokeja līdzjutējiem – izmantot braucieniem savu auto.

Domāju, ka čehi un slovāki nav ieinteresēti veidot organizētus braucienus uz Rīgu, lai apmeklētu KHL spēles. Lai arī līgā patiešām ir daudz slovāku un čehu, tomēr hokeja līdzjutējiem nav raksturīgi apmeklēt spēli tikai tādēļ, ka tur, piemēram spēlēs Jaromirs Jāgrs. Abās valstīs ir ļoti labi attīstīts hokejs, vietējās līgas ir spēcīgas. Turklāt jau nākamgad Pasaules čempionāts hokeja risināsies Slovākijā, bet pēc dažiem gadiem arī Čehijā – šo valstu pārstāvji savas zvaigznes varēs redzēt mājās,” uzsver Travel Art valdes priekšsēdētāja, piebilstot, ka arī latvieši, lai arī cik lieli hokeja mīļi būtu, nebrauks speciāli uz Vāciju, lai redzētu, kā spēlē, piemēram, Herberts Vasiļjevs. Iespējams, šāds spēles apmeklējums varētu būt kā viens no ceļojumu komponentiem, taču ne kā galvenais ceļojuma mērķis.


Krievi brauc organizēti

Organizēti uz Dinamo Rīga mājas spēlēm brauc pretinieku komandu atbalstītāji no Krievijas. Taču arī tad pasākuma programma nav tikai spēles apmeklējums, bet arī dažādas izklaides. Viena no tām – par tradīciju kļuvusī hokeja fanu klubu savstarpējā hokeja spēle, kas rada gūzmu pozitīvas emocijas.

Dinamo Fanu kluba vadītājs Uģis Purviņš atklāj, ka aktīvākie savu komandu atbalstītāji, kas bieži dodas uz Rīgu, ir Sanktpēterburgas SKA, Maskavas Dinamo un Spartak, Kazaņas Ak Bars, Minskas Dinamo un pēdējā laikā arī Čehovas Vitjaz atbalstītāji. Viņi ierodas Rīgā organizēti, pārsvara ar autobusiem vai vilcienu.

Sazinoties ar citu KHL fanu klubiem, noskaidrojām, ka hokeja līdzjutējiem, protams, pats galvenais mērķis ir hokeja spēle, bet ceļojuma programmā vienmēr tiek ietverta arī Rīgas apskate un vietējās virtuves nobaudīšana. Turklāt, Krievijas faniem tā ir iespēja nokļūt Eiropā, lai arī tuvējā.

Bieži vien uz fanu kluba atraksta vai piezvana arī kāds skandināvs, norādot, ka kādos konkrētos datumos uzturēsies darba vizītē Rīgā, un vaicājot, vai ir iespējams tajā laikā rezervēt biļetes. Taču, kā novērojis Purviņš, pārsvara individuālie braucēji no Skandināvijas neizvēlas kādas īpašas spēles, piemēram, kādu komandu, kurā visvairāk zviedru spēlētāju, bet iet uz to spēli, kas notiek viņa vizītes laikā.

Mums fanu klubā ir arī ārzemnieki, piemēram, kāds kanādietis, kurš diez vai kādreiz atbrauks uz Rīgu, bet viņš ir biedrs!” norāda Purviņš.

 

Viedokļi

Vai ir bijis pieprasījums pēc Dinamo Rīga mājas spēļu biļetēm?

Ruta Berkmane, Express Travel direktore:

Jā, ir bijuši konkrēti prasījumi pēc Dinamo Rīga spēlēm, un mēs esam gatavojuši un sūtījuši paketes. Pieprasījuma pēc Dinamo Rīga un Fīniksas Coyotes spēļu biļetēm gan nebija, bet KHL spēles ir pieprasītas.

 

Vai Dinamo Rīga spēļu laikā bieži nākas satikt ārzemniekus?

Dinamo fanu talismans – Jurčiks – Ragana:

Tā kā esmu vienīgais, kurš spēļu laikā brīvi pārvietojas pa arēnu, redzu un pamanu visvairāk. Varu teikt, ka pēdējā laikā aizvien vairāk ir ārzemnieku. Taču ne tikai zviedri un somi, bet arī itāļi, angļi, indieši vai pakistānieši – cilvēki no valstīm, kurās hokejs nav iecienīts. Man jau šķiet, ka ārzemnieku interese ir drīzāk nevis par hokeja spēli kā tādu, bet tas ir kā tāda rozīnīte ceļojumam – ja esi bijis Rīgā, bet neesi bijis uz hokeju tātad neesi iepazinis Rīgu!

Domāju ka Rīgu tiešām varētu pozicionēt kā hokeja vai hokeja līdzjutēju galvaspilsētu. Cik zinu, vienā no aviokompānijām, kas nav pašmāju airBaltic, vietējā žurnālā pat bijis ieteikums doties uz Dinamo Rīga spēlēm, un fotogrāfijā bija nevis spēlētāji, bet gan fani.

{jcomments on}

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *