Iepazīstamā Libereca

 

radnice_resize
Rīdzinieki Liberecu, vietu, kur februārī jaunie hokejisti piedalīs Eiropas jaunatnes ziemas olimpiādē, varētu uztvert kā mazmiestu, bet Latvijas novadu iedzīvotājus varētu pārsteigt baznīcu koncentrācija uz samērā nelielā zemes pleķīša. Lielākā daļa no arhitektūras viedokļa ievērojamāko celtņu būvētas XIX gadsimta otrajā pusē, taču, piemēram, Svētā Antoņina baznīca (pār pilsētu dominē tās 70 metrus augstais tornis) pabeigta vēl 1587. gadā.

 

Par to, kas ievērības cienīgs atrodams pilsētā, itin plašu un noderīgu informāciju sniedz Liberecas informācijas portāls (http://www.infolbc.cz/indexen.html), kuram, atšķirībā no daudzu citu Čehijas rietumu pilsētiņu informācijas resursiem ir ne tikai čehu un vācu, bet arī angļu un poļu versijas. Bruņojušies ar šo informāciju, saprotam, ka Libereca nebūtu Libereca bez Ještedas kalna, kas uzvaroši slejas pār pilsētu. Neiedomājieties tikai vietējiem iedzīvotājiem stāstīt par to, cik metrus augsta ir mūsu valsts augstākā virsotne – Gaiziņš, jo viņi smiesies kā kutināti. Un neko jau pārmest nevarēs, jo Ještedas kalns (http://www.skijested.cz/leto/cz) slejas akurāt 1012 metru augstumā, turklāt tā virsotnē izbūvēts 94 metrus augsts oriģinālas formas televīzijas un sakaru tornis, kas tā autoriem nopelnījis prestižo Perē prēmiju. Skaidrā laikā no tornī esošā restorāna varot saskatīt arī Poliju un Vāciju. Vasarā ir vēlme pēc iespējas ilgāk uzturēties svaigā gaisā, tādēļ pēc kalna var piedāvāt doties uz botānisko (http://www.botaniliberec.cz/) vai zooloģisko (http://www.zooliberec.cz/cz) dārzu. Botāniskajā dārzā, neraugoties uz tā nosaukumu, ir arī akvāriji, kur mitinās rajas un haizivis – Čehijai, kurai nav izejas uz jūru, tās ir gana eksotiski radījumi. Savukārt 1919. gadā dibinātajā zoodārzā (tas ir vecākais Čehijā), apraugāmi arī Indonēzijas orangutani, mazā panda un baltie tīģeri, kas, acīmredzot, devuši vārdu vietējai hokeja komandai.

Tā kā Liberecas pils pašlaik tūristiem nav pieejama, pilsētas celtnes numur viens statuss pārgājis 1893. gadā uzceltā Rātsnama (http://www.liberec.cz/) rokās. Informāciju par pilsētas vēsturi iespējams iegūt Ziemeļčehijas muzejā (Severošeske muzeum – http://www.muzeumlb.cz/), bet tehnikas cienītājus, ļoti iespējams, ieinteresēs Vratislavces automuzejs (http://www.automuzeum.cz/). Starp citu, pavisam netālu no vietas, kur tas atrodas, 1875. gadā dzimis slavenais automašīnu konstruktors Ferdinands Poršē un arī pirmais čehu Pirmās formulas braucējs Tomašs Enge nāk no šīs pašas puses. Tomēr, ja laika apstākļi atļauj, labāk doties baudīt dabu uz netālo reģionu, kas ne velti nodēvēts par Česky raj jeb Čehu paradīzi. Informāciju par to, kas tur apskatāms (un apskatāmu lietu ir gana) var iegūt vienā no šīm mājaslapām – http://www.ceskyraj.cz/ vai http://www.cesky-raj.info/en/.

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *