Kā nokļūt Bratislavā ar auto

Viens no ērtākajiem un arī lētākajiem veidiem, kā nokļūt līdz Bratislavai, kur aprīļa beigās Latvijas hokeja valstsvienība krustos nūjas ar somiem, čehiem un dāņiem, ir atrast vēl pāris domubiedrus, sēsties automašīnā, un – uz priekšu! Četru cilvēku kompānijai, kurā ir vismaz pāris šoferīšu, tas mazāk “sitīs pa kabatu”, turklāt, paši varēsiet izvēlēties, kur un kā dzīvot, kā pavadīt brīvo laiku. Dienās, kad nav spēļu, iespējams apceļot Slovākiju, doties uz Vīni, vai “bādēties” Ungārijā.

Paši jau divas reizes esam devušies uz Bratislavu ar auto, tā ka droši varam apgalvot: ceļš nav pārlieku grūts un, pat pie stūres mainoties divām daiļā dzimuma pārstāvēm, no Rīgas Slovākijas galvaspilsētā var nokļūt 14-16 stundās – viss atkarīgs, cik biežas un garas ir sanitārās pauzes, cik ilga iepirkšanās un ieturēšanās lietuviešu, poļu un slovāku degvielas uzpildes stacijās un veikaliņos. Tiesa, gan ViaMichelin, gan Auto Route, gan GPS sistēmas TomTom aprēķini liecina, ka ceļā jāpavada mazliet vairāk nekā 17 stundas, taču nepiemirstiet, ka ceļā uz rietumiem vienu stundu ieekonomēsiet laika joslu starpības dēļ (atpakaļceļā tā gan nāks klāt). Lūk, pat Slovākijas vēstnieks Latvijā Dušans Krištofiks stāsta, ka viņš ar auto šo ceļa posmu veic 14 stundās, ja vien brauc svētdienās, kad uz Polijas ceļiem mazāk kravas auto.

Izmēģinot dažādus maršrutus, esam secinājuši, ka visērtāk un ātrāk galapunktā var nonākt, braucot pa šādu maršrutu: šķērso Lietuvu, iebrauc Polijā caur Suvalkiem, izbrauc pa Varšavas līdz galam neuzbūvēto apvedceļu, dodoties Vroclavas virzienā, šķērso Polijas–Čehijas robežu un caur Brno brauc uz Slovākijas galvaspilsētu.

Liela daļa no šā ceļa posma ir ātrgaitas šosejas, kas krietni samazina braukšanas laiku. Taču jāņem vērā, ka, iebraucot Čehijā, jau pirmajā degvielas uzpildes stacijā ir jāiegādājas ceļa vinjete – tā maksā EUR 12 un ir derīga 10 dienas. Lai arī cauri Čehijai jābrauc apmēram 200 kilometru (tos var veikt pusotras stundas laikā), kas šķietami ir nieks, šī vinjete patiešām ir jāiegādājas. Jo Čehijas ceļu policisti ir visai naski uz pārbaudēm. Pietika mums uz brīdi piestāt kādā autostāvvietā, lai vienkārši izvingrinātu kājas, un tūdaļ klāt bija patruļmašīna, kas ilgi un dikti pētīja mūsu auto priekšējo stiklu un nomierinājās tikai tad, kad uz stikla ieraudzīja uzlīmi. Ir arī dzirdēti stāsti, ka dažs labs letiņš, izspriedis, ka tik īsam ceļa posmam vinjete nav nepieciešama, samaksājis čehu likumsargiem pamatīgu sodu, kas rakstāms ar trīsciparu skaitli. Čehi ārzemniekiem atlaides nedod! Lai arī 12 eiro it kā ir krietna naudas summas tik īsam ceļa posmam, laika un spēka resursu taupības labad iesakām to samaksāt, jo Čehijas autobāņi ir labi.

Alternatīva iebraukšanai Čehijā ir Polijas un Slovākijas robežas šķērsošana kādu strēķīti aiz Živecas. Ceļi šajā maršrutā gan būs šaurāki, un apdzīvoto vietu vairāk. Ja laika pavisam daudz, un ir vēlme pa ceļam apskatīt kalnus, sasniedzot Varšavu, jādodas tieši uz dienvidiem un jātuvojas robežai no Krakovas un Zakopanes puses. Šādā gadījumā, šķērsojot Tatrus, Slovākijas ielejās iebrauksiet tieši pie Jūliusa Šuplera dzimtās Popradas pilsētas, un ceļā uz Bratislavu varēsiet apskatīt teju visu Slovākiju. Ceļu vinjete jāpērk arī Slovākijā, taču tur cenas ir krietni draudzīgākas – par tiesībām izmantot šīs valsts autobāņus septiņas dienas jāmaksā vien EUR 4,90. Un, godīgi sakot, Slovākijas lielceļi nemaz neatpaliek no čehu šosejām.

Pirms došanās ceļā ar auto, vēlams noskaidrot, vai pie viesnīcas, kurā gatavojaties apmesties čempionāta laikā, ir bezmaksas vai vismaz maksas autostāvvietas, vai arī par “dzelzs rumaka” novietošanu galvu nāksies lauzīt pašiem.

Ja dzīvosiet ārpus Bratislavas, piemēram, Ungārijā, tad, dodoties uz spēlēm, savu auto vislabāk novietot kādā stāvvietā ārpus centra, piemēram, pie kāda iepirkšanās centra, un uz pilsētu un arēnu doties ar sabiedrisko transportu. Ir skaidrs, ka arēnai tuvējās ielas privātajam autotransportam būs slēgtas, turklāt Bratislavas centrs noteikti būs stāvgrūdām pilns ne tikai ar slovāku automašīnām, bet sabrauks arī kaimiņi no Čehijas.

 

Ceļa garums: 1350 km

Ceļā pavadāmais laiks: 14-17 stundas

Degvielas izmaksas (vidēji) vienā virzienā: EUR 100-170 (atkarīgs no auto “apetītes”)

Vinjetes: Čehijā EUR 12 (derīga 10 dienas), Slovākijā EUR 4,90 (derīga 7 dienas)

Ja īrējat busu: un to darāt laikus jau Latvijā, tad izmaksas būs vidēji Ls 20-30 diennaktī

{jcomments on}

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *