Lodza – no tekstila līdz basketbolam

 

Tuvāk par Katovici, bet tālāk par Varšavu – tā var sacīt par Lodzu, kur no trešdienas līdz svētdienai Atlas Arena hallē rēķinus kārtos astoņas spēcīgākās Eiropas sieviešu basketbola komandas – arī Latvija. Savulaik ievērojama tekstilrūpniecības pilsēta, vēlāk viens no Polijas kinematogrāfa centriem, pašlaik trešā lielākā pilsēta Polijā – tas viss par Lodzu.

Vēsturiskajos dokumentos tā pirmo reizi (ar nosaukumu Łodzia) minēta 1332. gadā, taču tolaik tas bijis tikai neliels ciemats. Līdz pat XVIII gadsimtam Lodza bijusi itin neievērojams miests, kura iedzīvotāji lielākoties nodarbojušies ar lauksaimniecību un zvejniecību – par to liecina fakts, ka pilsētas nosaukums tulkojumā nozīmē “laiva” un šis satiksmes līdzeklis redzams arī Lodzas ģerbonī. Tiesa, nekādas lielās upes caur pilsētu neplūst, jo Lodza atrodas starp Vislu un Oderu.

Sīkāka informācija par pilsētas vēsturi un tās likteni vairākkārtējās Polijas saskaldīšanas un atjaunošanas laikos, meklējama šeit, taču aiz auss liekami XIX gadsimta divdesmito un trīsdesmito gadu notikumi, kad Lodza strauji kļuva par Eiropas mēroga tekstilrūpniecības centru un izpelnījās iesauku Apsolītā zeme (Ziemia obiecana) – 1975. gadā filmu ar šādu nosaukumu, kas bija bāzēta uz Vladislava Reimonta romāna motīviem uzņēma slavenais Andžejs Vajda. Laikā, kad Lodzā bija attīstīta tekstilrūpniecībā (tolaik tieši tur, nevis Ķīnā ražotās preces apmierināja plašās Krievijas impērijas vajadzības), to mēdza dēvēt arī par Polijas Mančestru. Viens no to laiku ievērojamākajiem uzņēmējiem bija Izraēls Pozņanskis, kura fabrika ar blakus pieguļošo īpašnieka rezidenci, strādnieku kopmītnēm, savu baznīcu un slimnīcu, faktiski bija valsts valstī. Pašlaik bijušajos rūpnīcas korpusos atrodams arī Fabrikas muzejs, kura apmeklējumam kādu stundiņu atvēlēt būtu itin prātīgi. Basketbola cienītājus droši vien ieinteresēs 1982. gadā izveidotais Sporta un tūrisma muzejs, kura mājaslapa, diemžēl, gan ir tikai poliski. Polijas mērogos slavens ir Lodzas mūsdienu mākslas muzejs jeb Muzeum Sztuki, bet visai plašs citu pilsētas muzeju saraksts atrodams šeit.

Protams, lai orientētos pilsētā, kurā ir gandrīz 800 000 iedzīvotāju, nepieciešama karte un šeit nu viena būtu. Noderīgas informācijas iegūšanai par ļaunu nenāks bruņoties arī ar šo ceļvedi un ielūkoties pilsētas oficiālajā mājaslapā. Tajā atrodamas arī samērā labas programmas tūristiem, kas liecina, ka Lodzu itin sekmīgi var aplūkot trīs dienās – vienu veltot vecpilsētai, otru – bijušo rūpnieku, aristokrātu, baņķieru un citu biezo villām un muižām, bet trešo – Lodzas apkaimei.

Kā jau pieņemts pilsētās ar relatīvi senu vēsturi, to centrs ir vecpilsēta, bet vecpilsētas centrs – vecais tirgus placis jeb Stary Rynek. No senās arhitektūras tur gan nekas daudz nav saglabājies, jo Lodza pamatīgi cietusi abos pasaules karos. Kā jau valstī, kur lielā godā tiek turētas katoliskās tradīcijas, baznīcas gan Lodzā ir rūpīgi atjaunotas, tomēr tūristiem vērts atcerēties, ka laikā, kad tur notiek dievkalpojumi, viņi šajos tempļos nav gaidīti viesi.

Apskates vērts varētu būt arī Vecais parks (Park Staromiejski) – vietējie pēc sena ieraduma to vēl dēvējot par Siļķu parku, jo savulaik šeit atradies iecienīts zivju tirgus, Tagad gan parka galvenais apskates objekts ir Desmit baušļu piemineklis, kas uzstādīts 1995. gadā. Ja atradīsiet pareizo vietu, iepriekš norunātā laikā iespējams nostāties arī parkā novietotās vebkameras priekšā un pamāt sveicienus Latvijā palikušajiem tuviniekiem.

Jādomā, ka brīvos brīžus, ņemot vērā gadalaiku, labāk pavadīt dabā – Lodzā ir ne tikai virkne skaistu parku, bet arī zoodārzs un botāniskais dārzs, kuriem pavisam tuvu atrodas atrakciju parks, ar 18 metrus augstu amerikāņu kalniņu trasi. Varbūt ir vērts paņemt līdzi hronometru un paraudzīties, kad sirsniņa pukstēs straujāk – vizinoties pa šiem kalniņiem, vai mūsu basketbola izlases spēļu galotnēs…

Jāpiebilst, ka šīs spēles notiks Lodzas galvenajā arēnā, kurai kopš 2009. gada piešķirts kompānijas Atlas vārds (http://www.atlasarena.pl/). Tās ietilpība basketbola vai volejbola maču laikā ir 10 400 vietas, bet koncertos, piemēram, Rammstein vai Rodžera Votersa uzstāšanās laikā arēnā bijis iespējams satūcīt pat 14 000 fanus. Runājot par basketbolu – Lodza Polijas sieviešu līgā pagājušā sezonā bija pārstāvēta ar divām komandām – ŁKS Siemens AGD Łódz, kas palika pēdējā vietā un Widzew, kas izcīnīja devīto vietu.

{jcomments on}

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *