8 ieteikumi atpūtai bez riska bankrotēt

 

 

Ja vien uz čempionātu nebūsi ieradies tieši no Norvēģijas, Stokholma šķitīs dārga, dažbrīd pat ļoti dārga. Taču labi pavadīt laiku karaliskajā pilsētā iespējams arī nebankrotējot. Lūk, dažas uzmanības vērtas nodarbes un apskates vietas, kas ikvienam pieejamas bez maksas vai par ļoti simboliskām naudiņām.

Māksla pazemē

Pasaulē garākā mākslas izstāde – šādu apzīmējumu izpelnījusies Stokholmas metro sistēma. Un gana pelnīti. Mākslas darbi Stokholmas pazemē parādījās jau līdz ar pirmās stacijas atklāšanu 1957. gadā. Pašlaik vismaz 150 mākslinieku darbi skatāmi jau vairāk nekā 90 stacijās. Gan centrālajā, gan citās stacijās pieejams īpašs buklets, kas palīdzēs orientēties neaizmirstamajā mākslas baudīšanas ekspedīcijā. Īpaši iesakāma ir metro Zilā līnija. Katru otrdienu, ceturtdienu un sestdienu pulksten 15:00 tiek piedāvāta arī stundu gara pazemes mākslas tūre angļu valodā runājoša gida virsvadībā. Tā ir bez maksas, ja vien kabatā ir derīga metro biļete. Vairāk interesēties Sabiedriskā transporta info centrā Centrālajā metro stacijā T-Centralen. Izmanto izeju Sergels torg iziešanai uz laukumu pie Kulturhuset.

Šaurākā iela pilsētā

Mårten Trotzigs Gränd atrodama Stokholmas brīnišķīgajā vecpilsētā, kuras apskatei pilnīgi noteikti atlicini kādu brītiņu. Uzmeklējot ieliņu, izstiep rokas uz abām pusēm un pieskaries ēkām ielas abās pusēs.

Stīga Lārsona Stokholma

Stīga Lārsona triloģija Millenium (Meitene ar pūķa tetovējumu, Meitene, kas spēlējās ar uguni un Meitene, kas izpostīja sirseņu pūzni) iekarojusi miljoniem lasītāju sirdis visā pasaulē, diezgan ērti iekārtojoties arī Latvijā visvairāk pārdoto grāmatu topos.

Tā kā romānu darbība norisinās Stokholmā, nav brīnums, ka ne viens vien uz šo pilsētu dodas, lai izstaigātu romānā pieminētās vietas. To vari izdarīt arī tu. Vai nu piesakoties īpašā tūrē ar gidu (ik sestdienu 11:30, tikšanās Bellmansgatan 1, cena 120 SEK jeb ~9,40 LVL). Pārliecināties par to, vai grafikā nav kādas izmaiņas, var Stokholmas pilsētas muzejā vai tā mājaslapā www.stadsmuseum.stockholm.se. Tomēr, ja esi gatavs, pirms tam nedaudz sagatavojoties, varoņu pēdās vari doties arī uz savu roku. Te līdzēs vai nu šai pašā muzejā nopērkamā karte vai arī tīmekļa vietne stieglarsson.com. Spied uz Millennium Stockholm Map vai http://ej.uz/LarsonaKarte, iegūsti karti bez maksas un dodies ceļā.

Vairums apskates objektu koncentrēti Södermalm rajonā (pazīstams arī kā Söde, bet rajona bohēmiskākā daļa uz dienvidiem no Folkungagatan zināma kā SoFo), kas, savulaik būdams klasisks darbaļaužu rajons, nu piedzīvojis īstu atdzimšanu un ir uzmanības vērts pats par sevi. Tas šobrīd viennozīmīgi uzskatāms par Stokholmas stilīgāko, krāsaināko un aizraujošāko rajonu, kurā netrūkst lielisku mākslas galeriju, skandināvu dizaina veikaliņu un bohēmisku izklaides vietu.

Apmeklē parlamentu

Dodies uz Zviedrijas parlamentu jeb Riksdag. Tas atrodas uz salas, kur viegli nokļūt pa gājēju tiltu. Stundu ilga ekskursija angliski runājoša gida vadībā notiek katru sestdienu un svētdienu 13:30. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama, un tūre ir bezmaksas. Tiesa, jāierodas laikus, jo maksimālais grupas dalībnieku skaits ir 28 cilvēki.

Adrese: Riksgatan 3

Info telefons + (46) -8-786 48 62 (pirmdienas-ceturtdienas 9:00-11:00)

Ērģeļmūzikas koncerti

Ieeja gandrīz visās baznīcās ir bezmaksas, un vairums no tām reizi nedēļā rīko arī bezmaksas ērģeļmūzikas koncertus. Parasti tas ir darbdienu vidū vai nedēļas nogaļu pēcpusdienās. Bez tam tiek rīkoti arī citi klasiskās mūzikas koncerti, par kuriem gan parasti jāmaksā, taču visai niecīga summa. Apskati pasākumu sarakstu pie tevi interesējošās baznīcas vai uzmeklē tās vietni internetā.

Izbaudi pikniku karaliskajā salā

Paķer kādu siļķi un aliņu vai jebko citu un dodies piknikā uz Djurgården salu. Šī zaļā oāze, īsa gājiena attālumā no vecpilsētas, lepojas ar daudzām labiekārtotām piknika vietām, riteņbraucēju celiņiem, dažiem no Zviedrijas lieliskākajiem muzejiem un labākajiem skatiem uz pilsētu. Oficiāli sala jau kopš 1452. gada pieder karaliskajai ģimenei, un arī šodien to pārvalda karaļnama pārstāvji, visus ienākumus veltot šīs miera ostas saglabāšanai nākamajām paaudzēm.

Lieliskākais skats pilsētā

Stadshuset – Stokholmas pilsētas domes ēka ik gadu uzņem Nobela prēmijas oficiālo banketu. Ja Tu vēl neesi bijis starp aicinātajiem viesiem, tad izbaudīt pagājušā gada banketa ēdienkarti varēsi pagrabstāvā ierīkotajā restorānā. Tomēr šā raksta kontekstā mūs vairāk ieinteresēja domes augstais tornis. Jā, par ieeju jāmaksā 30 SEK (2,35 LVL), taču 360 grādu skats, kas paveras, pieveicot 365 pakāpienus, ir tā vērts. Uzmanību: mēdz būt rindas un tualetes apmeklētājiem nav pieejamas.

Bezmaksas Stokholmas tūre

Free Tour Stockholm piedāvā bezmaksas ekskursiju gida pavadībā angļu valodā. Nē, tas nav mecenātisms – lai arī maksa netiek prasīta, tūres noslēgumā gids cer saņemt dzeramnaudu. Tūre ilgst pusotru stundu, un tikšanās ir 10:00 Centrālās metro stacijas laukumā jeb Sergels torg, pie lielajām kāpnēm (brauc līdz metro stacijai T-Centralen, izmanto izeju Sergels torg). Iepriekšēja rezervācija nav nepieciešama. Tūres parasti notiek katru dienu, taču labāk iepriekš pārliecinies: http://www.freetourstockholm.com/

{jcomments on}

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *