Vēderprieki, alus un danči hokeja galvaspilsētā

Katram, kurš Stokholmā būs hokeja čempionāta laikā, līdztekus izlases atbalstīšanai būs svarīgas vēl daudzas lietas. Primārās no tām – kur paēst, kur un kā spēcināt balss saites, kas tik nepieciešamas spēlētāju skaļam atbalstam, kā arī, protams, kā labāk un taupīgāk izklaidēties.

Vēderprieki

Ne jau pirmo reizi atkārtosimies, sakot, ka Stokholma ir dārga. Patiešām dārga pilsēta gastronomisko izvirtību cienītājiem. Ja ir vēlme baudīt vakaru, sēžot skaistā restorānā, kur ir balti galdauti un sveču gaisma, tad vienai personai jārēķinās ar vismaz 350-1000 SEK (28-80 LVL) lieliem tēriņiem. Vecpilsētā jauku restorānu, kur gūt patiesu baudījumu, ir gana, un katrs no ekspertiem ieteiks ko savu. Varētu jau mēs arī nosaukt kādu vārdā un pieminēt visas medaļas un apbalvojumus, kas iegūti, bet būsim atklāti – neviens no mums nav tik turīgs, lai šķērdētu naudu izsmalcinātās vietās vienā no pasaules dārgākajām pilsētām. Tādēļ no tā atturēsimies, jo varam kļūt neobjektīvi, pārlieku cildinot kādu vietu, kas patiesībā samaksājusi bargu naudu kādam tūrisma ceļvedim par tā iekļaušanu TOP 10.

Tiesa, viena viltība jāpatur prātā: gandrīz ikviens restorāns piedāvā arī Dienas ēdiena piedāvājumu, kas tīri pieklājīgi ļaus papusdienot par daudz sakarīgākām naudiņām.

Cita lieta – Āzijas virtuve, kas jau izsenis ir lēta visur, izņemot Latviju. Atrodot kādu jauku, nelielu ķīniešu vai taizemiešu ieskrietuvi, arī latviešu cilvēks var būt pārliecināts, ka pat lētāk nekā par 100 zviedru naudiņām būs tik labi paēdis, ka vēlme baudīt nākamo ēdienreizi uznāks tikai pēc stundām četrām piecām. Neviens nav atcēlis arī ātrās ēdināšanas iestādes, kā, piemēram, McDonald’s. Cenas gan ir par procentiem 50-100 augstākas nekā pie mums, taču naudasmaciņam vēl pieciešamas. Turklāt šīm iestādēm ir viens milzīgs pluss – ja steidzami nepieciešams uzlādēt mobilo tālruni vai arī pasēdēt internetā, šajās iestādēs ir gana daudz elektrības štekeru, teju vai pie katra galdiņa, un parasti arī Wi-Fi ir bez maksas.

Vēl lētāks variants ir nopirkt ko ēdamu pilsētas centrā vai citā tūristiem interesantā rajonā pie kāda turka, kurda vai grieķa pārvietojamā vagoniņā. Karstie suņi vidēji maksā ap 25-30 SEK (2-2,50 LVL), kebabs – ap 30-40 SEK (2,503,20 LVL), bet kāds desas luņķis ar kartupeļiem, kečupu un maizi, un klāt pie visa vēl arī kādu bezalkoholisku dzērienu, maksās ap 55-60 SEK (4,50-5 LVL).

Zviedru virtuve īpaši neatšķiras no latviešu – tie paši kartupeļi, zivs un gaļas bumbiņas. Jā… zviedri gan vēl mīl reti smirdīgu, pūdētu zivi… neuzraujieties!

Krodziņi

Kad nu vēders kaut cik pie pārtikas ticis, var padomāt arī par balss saišu stiprināšanu vai kā reiz atmiekšķēšanu – kas nu kuram tuvāks. Proti, civilizēta pasēdēšana krodziņā. Ja vasarā šausmināmies par Vecrīgas un Jūrmalas cenām, tad Stokholmas krogu piedāvājums liks vien smagi noelsties.

Plašākais krodziņu klāsts atrodas Södermalm. Atradām pat vienu krodziņu ar nosaukumu Gröna Jägaren, kur alus (0,3 l) maksāja 25 SEK (ap 2 LVL). Šis krodziņš būs latviešiem īpaši draudzīgs, un šeit laiku pa laikam skanēs latviešu mūzika! Kopā ar Zviedrijas latviešiem 5. maijā no rīta jau parūpēsimies, lai interjers kaut nedaudz kļūtu latviskāks! Vairāk informācijas par krodziņu, tā atrašanās vietu, cenām un ēdienkarti varat iepazīties šeit.

Sporta draugiem Zviedrijā gan tīkamāks šķiet krodziņu O’Learys tīkls, kur var malkot alu un skatīties sporta spēles uz platekrāna tālrāžiem. Taču cenas šeitan vairs nav tik pievilcīgas. Piemēram, 0,5 l alus maksā 69-76 SEK (5,50-6 LVL).

Salīdzinot krogu cenas, jāpievērš uzmanība norādītajam tilpumam. Daudzviet krogi par galvenajām izvēlējušies glāzes ar tilpumu 0,4 l, kas attiecīgi arī maksā lētāk nekā mums pierastākais puslitriņš.

Alkohola cenas

Izvērtējot krogu cenas, protams, daudzi izlems, ka tikpat labi var mīlīgi pasēdēt viesnīcas numuriņā vai kādā parciņā ar savu bundžiņu alus. Tomēr te ir atkal citi BET! Kā Pasaules Pazinēju informēja Zviedrijas vēstniecībā Latvijā, alkohola lietošana publiskās vietās – parkos, uz ielas, spēļu laukumos, pludmalēs un citur – ir aizliegta! Lielākoties par šiem pārkāpumiem izsaka tikai brīdinājumu, bet pamatā lēmumu piespriež prokurors, tādēļ kādam likumpārkāpējam var arī nepaveikties.

Ja ir vēlme tikt pie kādas bundžiņas zviedru alus vai arī pie kāda stiprāka dzēriena ar Zviedrijas akcīzes marku, tad jāņem vērā sekojošais. Alkoholu (kas stiprāks par vājāko alu) iespējams iegādāties tikai veikalos ar nosaukumu Systembolaget, kas ir valsts īpašumā esošs šīs jomas monopolists. Tad nu jārēķinās gan ar viņu darba laiku (sestdienās tikai līdz dienas vidum, svētdienās slēgts), gan cenām. Augsto nodokļu dēļ tās nav no mazajām. Lūk, daži piemēri:

  1. Absolut degvīns, 0,7 l – 239 SEK (19 LVL)

  2. Vodka Dworek (poļu degvīns), 0,7 l – 188 SEK (15 LVL)

  3. Jack Daniels, 0,7 l –299 SEK (24 LVL)

  4. Bacardi, 0,7 l – 235 SEK (19 LVL)

  5. Jagermaister, 0,7 l – 249 SEK (20 LVL)

  6. Beefeater Gin, 0,7 l – 249 SEK (20 LVL)

  7. Carslberg alus bundža, 0,5l – 15,30 SEK (1,20 LVL)

  8. Breezer kokteilis, 0,275 l – 19,90 SEK (1,60 LVL)

  9. Sidrs bundžā, 0,5 l – 17,90 SEK (1,45 LVL)

  10. Martini Asti, 0,7 l – 69 SEK (5,50 LVL)

Vājo alu, t.i., līdz 3,5 procentiem, var iegādāties jebkurā degvielas uzpildes stacijā cauru diennakti, un tā cenas nav tik biedējošas.

Naktsdzīve

Gados jaunākajiem līdzjutējiem noteikti interesē arī naktsdzīve Stokholmā. Te nu arī nav nekā iepriecinoša. Lielākoties deju klubi strādā tikai brīvdienās un maksā bargu naudu. Ieeja vien var izmaksāt 250 SEK (20 LVL). Vidējie tēriņi naktij uz vienu personu ap 1000 SEK (80 LVL). Stokholmieši naktsdzīvei iesaka doties uz disko kuģi Patricia, kas pietauvots Södermalm. Tomēr no citiem avotiem uzzinājām, ka dažas reizes nedēļā uz šā kuģa tiek rīkoti īpaši vakari seksuālajām minoritātēm, tā ka tas jāņem vērā.

Taču, ja dodamies nakts gaitās, atceramies, ka labākā vieta, kur meklēt piedzīvojumus, ir Södermalm. Tomēr maz ticams, ka kādu nakti aktīvā dancošana būs ilgāka par 3 no rīta.

Svarīgi!

Stokholmā ir aizliegts smēķēt iekštelpās, kā arī vismaz 10 metrus no ieejas ēkās (pie atsevišķām ieejām var būt norādīts arī cits attālums). Aizliegts smēķēt vietās, kur norādīta smēķēšanas aizlieguma zīme!

Zviedrijā pēc plkst. 22 nedrīkst traucēt citus iedzīvotājus. Hosteļos, viesnīcās un citās naktsmītnēs ir spēkā iekšējās kārtības noteikumi. Mēs pārliecinājāmies, ka lielākoties no ceļotājiem tiek paģērēts jau plkst. 23 uzvesties klusu.

Zviedrijā ir stingri aizliegts pirkt seksuālos pakalpojumus! Sodīts tiek nevis tas, kurš piedāvā, bet gan tas, kurš pērk šos pakalpojumus! Atceramies, kā šajā sakarā izgāja latviešu tenisistam Ernestam Gulbim, kurš iedzīvojās pamatīgās nepatikšanās…

{jcomments on}

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *