Citādā Tallina jeb Ko aplūkot pa ceļam uz Helsinkiem

 

Nav jābūt praviešiem, lai prognozētu, ka liela daļa Latvijas izlases fanu uz Helsinkiem dosies caur Tallinu. Igaunija, protams, ir mūsu kaimiņvalsts, kas daudziem jau labi pazīstama, taču, ja jums nākas kādu laiku uzkavēties tās galvaspilsētā, www.sportadraugiem.lv ir sagatavojis dažus interesantus padomus, ko tad īsti tur sadarīt.

Vecpilsēta

Ja nu gadās, ka Igaunijas galvaspilsētā cilvēks nonāk pirmo reizi, tad pirmais padoms – jāizstaigā vecpilsēta. Tā gan būtiski neatšķiras no Vecrīgas – skaista, tīra, daudz jauku kafejnīcu, krodziņu un restorānu. Vienīgais, ka Tallinas vecpilsētā, atšķirībā no Rīgas, jārēķinās arī ar kāpšanu kalnā, ja vien vēlies nokļūt Tompea, no kurienes paveras lieliska pilsētas panorāma. Ko darīt tiem, kuri vecpilsētā jau pabijuši? Lūk, dažas idejas!

VDK muzejs

Turpat pie vecpilsētas slejas viesnīca Viru. Dodoties uz šīs naktsmītnes augšējo stāvu, var apskatīt, kā, mājojot šeit, tika izspiegoti viesnīcas viesi. To piedāvā Viru izveidotais nelielais VDK (skaidrojums jaunākajai paaudzei – PSRS Valsts drošības komiteja, amerikāņu spiegu filmās saukta par KGB – dikti nepatīkama spiegošanas, pratināšanas utt. iestāde) muzejs, kur eksponāti ir viesnīcas padomju laika slepenais mantojums. Ieejas maksa EUR 8, apmeklējums tikai gida pavadībā.

Ja ir vēlme ko vairāk uzzināt, tad jāielūkojas šeit.

Kultūras kilometrs

2011. gadā Tallinai bija piešķirts Eiropas Kultūras galvaspilsētas statuss. Šim notikumam par godu radīts tā saucamais kultūras kilometrs. Jaunais tūristu celiņš sākas ostā, ja pavisam precīzi – Linnahall ostā (tieši tajā ceļu uz Helsinkiem sāk Linda Line prāmji), pie uzmanības vērtās bijušās spēkstacijas ēkas, kas nu pārtapusi par mūsdienu mākslas telpu.

Tālāk ceļš ved garām Patarei kompleksam (patarei.org), kas no 1840. līdz 1919. gadam bija cietoksnis, bet vēlāk pārtapa par cietumu. Pēdējie ieslodzītie no šīs iespaidīgās, 10 hektāru plašās teritorijas tika izvesti tikai 2004. gadā, un, kas pats interesantākais, tā atstāta gluži neskarta, nevis pārveidota par labiekārtotu muzeju. Tagad, samaksājot EUR 2 ieejas maksu, var doties izpētīt šo gana biedējošo, bet tai pašā laikā iespaidīgo teritoriju savām acīm un gūt neaizmirstamus iespaidus.

Galu galā kultūras kilometrs aizved līdz Hidroplānu ostai, kur atrodas unikāli hidroplānu angāri. Šis kļuvis par vienu no jaunākajiem, interaktīvākajiem un ģimenei draudzīgākajiem muzejiem Igaunijā. Te ne tikai apskatāma, bet arī izstaigājama īsta zemūdene un ledlauzis, apskatāms hidroplāns, kā arī vecākais Igaunijā atrastais kuģa vraks. Tāpat var doties virtuālā ceļojumā apkārt pasaulei ar Bītlu apdziedāto dzelteno zemūdeni. Lieliska vieta laika pavadīšanai gan vienatnē, gan draugu kompānijā vai ar visu ģimeni (ieejas maksa – EUR 4-10).

TV tornis

Ja vairāk saista augstums, nevis dzelži, tad laba doma būtu doties uz pilsētas nomalē esošo TV torni, kas, atšķirībā no Rīgas amatbrāļa, ir atvērts tūristiem un piedāvā glauni izremontētu skatu platformu un restorānu. Tikai uzmanīgi jāskatās, kur sper soli – daži viltīgi iluminatori, kas iebūvēti skatu platformas grīdā, ar skatu uz leju no 170 metru augstuma izklaidīgu viesi var pārbiedēt līdz nāvei. Ieejas maksa – EUR 7.

Foto: Marko Leppik / Tallinas Tūrisma informācijas centrs

{jcomments on}

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *