Sumbrs Volats – apburtais spēkavīrs

Jau tad, kad kļuva zināms, ka 2014. gada pasaules čempionāts notiks Minskā, varēja diezgan droši prognozēt, ka par tā talismanu izvēlēsies sumbru. Varenais, Amerikas bizonam radniecīgais ragulops bijis viens no Baltkrievijas simboliem kopš pagājušā gadsimta piecdesmitajiem gadiem, kad Belovežas gāršā selekcionāri sāka atjaunot gandrīz pilnībā iznīdēto Eiropas sumbru populāciju. Atlika vien zvēram izvēlēties vārdu un izdomāt leģendu, lai izskaidrotu, kā viņš nonācis līdz hokejista karjerai.

Ar to čempionāta rīkotāji veiksmīgi ir tikuši galā, sumbru nosaucot par Volatu. Austrumslāvu mitoloģijā par volatiem dēvē ar neiedomājamu spēku apveltītus milzīga auguma karotājus. Tiek uzskatīts, ka tie volati, kuri savulaik krituši kaujās, apbedīti zem prāviem kapukalniņiem jeb kurgāniem, kurus mēdz saukt arī par volotovkām. Par milzu spēkavīru eksistenci atgādina arī vietvārdi – braucot caur Baltkrieviju, sevišķi tās ziemeļaustrumu un centrālo daļu, sastopamas tādas apdzīvotas vietas kā Voloti, Volotokva utt. Izvēloties talismana vārdu, ņemts vērā, lai to būtu pietiekami vienkārši izrunāt ārzemniekiem, lai gan angļu valodas pratējus sumbra vārds mazliet mulsina. Viņiem tas asociējas ar vārduvolatile(gaistošs, nepastāvīgs), bet dzīvnieks nemaz tik gaistošs neizskatās, viņa izskats liecina – lai nu ko, bet par sevi pastāvēt viņš pratīs.

Čempionāta rīkotāju apstiprinātā leģenda vēsta, ka arī talismans Volats savulaik bijis varens un taisnīgs karotājs, kurš aizstāvējis vājos, stājies pretim ienaidniekiem, kuri iebrukuši dzimtajā zemē. Taču reiz arī viņam nācies ciest sakāvi, kad dzimtenē iebrucis ar tumsas spēkiem vienošanos noslēgušais nelietīgais mongoļu hans. Kāpēc par ienaidnieku izvēlēts tieši mongolis, nav īsti skaidrs – laikam tāpēc, ka Mongolijas izlasei līdz hokeja elitei vēl tāls ceļš ejams, līdz ar to šīs valsts pārstāvju Minskā nebūs un diplomātisks skandāls neizcelsies. Tātad, nekrietnais hans pārvērtis spēkavīru par sumbru, turklāt, kad viņa karaspēku beidzot sakāva gaišie spēki, nodevīgi un gļēvulīgi kritis kaujā, tā arī nepaspējot savu lāstu atcelt. Sumbrs Volats, veca ieraduma vadīts, turpinājis sargāt dzimtenes robežas, taču dvēselē viņam allaž valdījis nemiers, kūsājusi iekšējā enerģija, kurai nav atrasts pielietojums. Tā tas turpinājies līdz brīdim, kad Volats sastapis bērnus, kuri uz aizsalušas upītes ledus spēlējuši hokeju. Jaunie hokejisti labprāt aicinājuši sumbru savā pulciņā un jau pēc pāris minūtēm Volats sapratis, ka šī dinamiskā spēlē ir domāta tieši viņam. Drosme, spēks, apķērība un degoša sirds – Volatam piemita tieši tās īpašības, kas nepieciešamas labam hokejistam, tāpēc nav pārsteigums, ka kopš debijas uz aizsalušās upītes ledus viņa karjera tikai gājusi augšup un pašlaik Volats ir pilntiesīgs nacionālās izlases spēlētājs, vēsta leģenda.

Baltkrievijas galvenais hokeja līdzjutējs, prezidents Aleksandrs Lukašenko paudis gandarījumu par vārda izvēli, sakot, ka tas esot ļoti solīds. Kādā intervijā prezidents gan nav palaidis garām iespēju pajokot par sumbra ragiem. “Interesanti, ko tie simbolizē? Vai tā ir nevajadzīga agresija, vai kaut kāds mājiens mums, vīriešiem?” retoriski vaicājis valsts galva.

Gluži tāpat kā iepriekšējo čempionātu laikā hokeja arēnās aiz talismana maskām slēpsies pieredzējušie kanādiešu animatori, tādēļ demonstrēt viņiem svaigi iegūtās baltkrievu valodas zināšanas vai uzrunāt krieviski nav nekādas jēgas.  “Mēs vēlējāmies, lai kanādieši, kas izgatavo kostīmus, atbrauc un apmāca mūsu māksliniekus, taču viņi sacīja, ka tas esot sarežģīti un kopija vienmēr ir sliktāka par oriģinālu,” stāstījis Baltkrievijas hokeja federācijas vadītājs Jevgēņijs Vorsins. Toties baltkrieviem sarunās ar mārketinga kompānijuInfrontizdevies nokaulēt kostīmu cenu – pieci sumbru kostīmi (pa diviem katrai arēnai un vēl viens rezervē) tai izmaksās nevis 20 000 Kanādas dolāru (13 000 eiro), bet uz pusi mazāk.

Atgriežoties pie sumbriem, ir vērts atgādināt, ka savulaik šie milzeņi dzīvojuši lielākajā daļā Eiropas – no Pirenejiem līdz pat Anglijai un Skandināvijas dienvidiem. Kopš viduslaikiem tie iznīdēti gan gaļas, gan ādu dēļ, gan tāpēc, ka tikuši uzskatīti par lielisku trofeju medniekiem. XX gadsimta sākumā sumbri dzīvoja vairs tikai divās izolētāssaliņās– Belovežas gāršā un Kaukāzā. Tiek uzskatīts, ka beidzamo Belovežas gāršas sumbru nošāva 1921. gadā, bet trīs pēdējos Kaukāza sumbrus noslaktēja 1926. gadā. Tobrīd pasaules zoodārzos vēl mitinājās 48 sumbri, un ir pārsteidzoši, ka poļu zoologa Jana Štolcmana vīzija par populācijas atjaunošanu ir realizējusies (jo vairāk tādēļ, ka Otrā pasaules kara laikā sumbri arī netika žēloti) un pašlaik pasaulē ir vairāk nekā 3500 šo milzeņu. Kopš 1946. gadā sumbri mitinās arī Belovežas gāršā, kas atrodas Polijas pierobežā, pāris simtu kilometru attālumā no Minskas. Ja ir laiks un vēlēšanās, dienā, kad nenotiek spēles, to var apmeklēt – Nacionālā parka interneta mājaslapas adrese irhttp://npbp.brest.by/. Starp citu, gāršā ir ne tikai sumbri, bet arī valdības rezidence, kurā 1991. gada decembrī Krievijas, Baltkrievijas un Ukrainas līderi Boriss Jeļcins, Staņislavs Šuškevičs un Leonīds Kravčuks parakstīja vienošanos par Neatkarīgo Valstu Sadraudzības izveidošanu, pieliekot punktu PSRS eksistencei.

Sumbra attēls redzams vairāku Baltkrievijas apdzīvoto vietu, piemēram, Svisločas pilsētas un Grodņas apgabala, ģerboņos, šis dzīvnieks ir MinskasDinamohokeja kluba talismans, bet tie, kuriem bija tas gods padomju laikā klīst pašņabenēm, droši vien atminēsiesZubrovku– 40 grādu stipru alkoholisko uzlējumu ar samērā specifisku smaržu un garšu, kā arī sumbra attēlu uz etiķetes. Nē, no sumbru gaļas vai ādas to negatavo – uzlējumam tiek izmantots augs, ko latviski sauc par mārsmilgu, bet, tā kā tas ir galvenais sumbru našķis, vietējie to dēvē par sumbru (зубр) zālīti. Šis dzēriens kopš XVI gadsimta mājas apstākļos gatavots toreizējās Žečpospoļitas teritorijā, bet 1926. gadā to rūpnieciski sāka izgatavot kāda kompānija toreiz Polijai piederošajā Brestļitovskā, tagad pilsētu sauc vienkārši par Brestu. Tad nu nogaršojiet oriģināloЗуброўка, bet atcerieties – alkohola lietošana ir kaitīga jūsu veselībai!

{jcomments on}

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *