Ja viduslaikos būtu bijis hokejs…


Daudzi mums ir jautājuši – kāpēc Pasaules Pazinēja vāka rotā bruņinieki, un kā tapis vāka foto. Varam uzreiz apgalvot – tas tiešām ir foto, bruņinieki māk slidot, un foto tapis patiešām ledus laukumā – Majoros! Kā foto redzams, bildēšanas process bija ilgs, un fotogrāfam Normim palīdzēja arī divas Ilzes.

Nost ar ieročiem, lai dzīvo hokejs! Hokejs, lai arī ātra komandu spēle ar spēka paņēmieniem, tomēr ir draudzīga, un to zina visi hokeja līdzjutēji, kas kaut reizi bijuši festivālā, kuru sauc Pasaules čempionāts hokejā.

Lai vizualizētu šo moto uz Pasaules Pazinēja titullapas, palīgā aicinājām Juri Nečajevu un Pēteri Ozolu – puišus no viduslaiku rekonstrukcijas biedrības Exercitus Rigensis, kas, tulkojot no latīņu valodas, nozīmē Rīgas karaspēks. “Mēs pētām un rekonstruējam XIV gs. beigu rīdzinieku sadzīvi, uzsvaru liekot uz tās militāro aspektu,” atklāj Juris. Redzamākā rekonstrukcijas daļa ir dažādi vēsturiski stilizēti pasākumi gan Latvijā, gan ārpus tās, kur bruņās tērpti cilvēki sitas ar zobeniem un citiem bīstama paskata ieročiem. Tas nav tikai teātris – pirms tam vēsturiskie notikumi rūpīgi studēti. “Bieži vien cilvēkam mūsu pasākumi šķiet teatrāls uzvedums, tomēr tam visam apakšā ir ilga vēstures materiālu pētīšana un tad pedantisks darbs, lai atdarinātu tā laika priekšmetus, apģērbu, ieročus utt., izmantojot maksimāli autentiskus materiālus. Bet ar to nepietiek, ļoti būtiski ir izprast, kā šīs lietas funkcionē sadzīvē, tādēļ dažādajos pasākumos gūtā pieredze reizēm ir vērtīgāka par kādā hronikā izlasītu aprakstu,” teic Pēteris.

Puiši arī pēc fotosesijas negrasās likt ieročus pie malas. Bruņas ir īstas, zobeni arī – lai gan neasināti, taču nemākuļu rokās tie var radīt traumas. Tādēļ puiši divas reizes nedēļā sanāk kopā un trenējas šos ieročus likt lietā. “Lielākais pēdējā laika izaicinājums mums ir starptautiskais turnīrs Battle of the Nations. Tas ir kļuvis par ikgadēju pasākumu. Katru gadu tas notiek citā valstī. Līdzšinējie turnīri notika Ukrainā, Polijā, Francijā, Horvātijā, un šīgada maijā tas notiks Čehijas galvaspilsētā Prāgā. Uz Prāgas turnīru ir pieteikušās komandas no 37 valstīm, arī Latvijas komanda. Mūsu komandai šis būs jau ceturtais turnīrs, un kaut arī esam skaitliski maza komanda, kuras biedri par visu maksā no savas kabatas, līdz šim mums ir bijuši labi panākumi,” stāsta Juris.

Paldies par atbalstu titulbildes tapšanā Jurim un Pēterim, kā arī Majoru sporta laukuma administrācijai un darbiniekiem, kā arī Jūrmalas pilsētas domei! {jcomments on}

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *