Ko apskatīt pa ceļam uz Prāgu, braucot ar auto 1. daļa

Lai ceļš uz Prāgu privātajā auto nebūtu garlaicīgs, esam sarūpējis padomus, lai turpceļš izvērstos par piedzīvojumu – interesantas apskates vietas, nenovirzoties no maršruta.

Ziemeļu maršruts (1314 km – 15 h 32 min)

Rīga – Varšava – Lodza – Seradza – Olesnica – Vroclava – Legnica – Gerlica – Libereca – Turnova-Svijany-Mnichovo Hradište – Mlada Boleslava – Prāga

Varšava (Warzsawa)

Tiem, kuri Varšavu redzējuši tikai caurbraucot, iespējams, derētu reiz piestāt Polijas galvaspilsētā. Viens no interesantākajiem piedāvājumiem atrodams www.adventurewarsaw.pl entuziastu lapā, kuri gatavi izrādīt īsto Varšavu, vizinot ceļotājus sociālisma ēras busiņos un ieklausoties vēlmēs – varat doties gan pa tūristu iemītajām takām, gan ieraudzīt pilsētu no pavisam cita skatu punkta, piemēram, apmeklējot lielāko tirgu vai vecu degvīna rūpnīcu. Un tas viss – poļu anekdošu pavadījumā. Off the Beaten Path trip četru stundu brauciens maksā 169 zlotus, 2,5 stundu – 129 zlotus.

Kopernika zinātnes centrs (Centrum Nauki Kopernik, http://kopernik.org.pl/en/) – Polijas galvaspilsētas jaunākais lepnums Vislas upes krastā. Iegrimt zinātnes izzināšanā šeit aicina vairāk nekā 350 interaktīvu eksponātu. Dažādie eksperimenti zinātnes likumu atklāšanu padarīs interesantu gan pieaugušajam, gan bērnam.

Lodza (Łódź)

Lodzā der apskatīt vienu no labākajiem Polijas modernās mākslas muzejiem – Muzeum Sztuki (adrese: Więckowskiego 36).

Lodzas jeb Litzmannstadt geto bija Polijas otrs lielākais ebreju geto. Ekonomisku apsvērumu dēļ to likvidēja kā pēdējo Polijā (1944. g. augustā), kad atlikušos ebrejus izveda uz Aušvicas nāves nometni. No aptuveni 204 000 ebreju, kuri kara laikā izgāja caur Lodzas geto, dzīvi palika tikai 10 000.

Seradza (Sieradz)

Viena no senākajām Polijas pilsētām Vartas upes krastā, trīskārt bijusi Polijas monarhu kronēšanas vieta.

Vroclava (Wroclaw)

Šī pilsēta ir tā vērta, lai apsvērtu iespēju ceļojumu uz Prāgu sākt dienu agrāk un izbaudītu šo laiku Vroclavā. Pilsēta būvēta uz vairākām salām, kas savienotas ar vairāk nekā 100 tiltiem. Kā īsts dārgakmens tā savā burvībā un kultūras dzīves piedāvājumā bez problēmām var stāties līdzās tādām reģiona pērlēm kā Vīnei, Prāgai vai Krakovai. 2016. gadā Vroclava būs Eiropas kultūras galvaspilsēta (gluži kā Rīga 2014. gadā), tādēļ vērts šeit iegriezties pirms lielajiem tūristu pūļiem. Ieteicams apskatīt atjaunoto Tirgus laukumu vecpilsētas sirdī, vietu, kur Vroclava sākusies – Ostrow Tumski, kā arī iespaidīgo multimediju strūklaku, kas ūdeni izšauj pat 40 metru augstumā. Ūdens un gaismas izrādes sākas apaļās stundās no 10:00 līdz 22:00.

Gerlica (Görlitz)

Izbraucot cauri Polijai un virzoties uz Čehiju, var kādu laiku pavadīt arī Vācijā, Gerlicā. Šajā Vācijas pilsētā kapitāli restaurēts vairāk nekā 4000 ēku, padarot to par patiesi pievilcīgu apskates objektu un lielisku kino uzņemšanas vietu. Nav brīnums, ka pēdējos gados šeit filmētas tādas pasaules uzmanību izpelnījušās filmas kā Vesa Andersona Viesnīca “Diženā Budapešta” un Kventina Tarantīno Bēdīgi slavenie mērgļi.

Libereca (Liberec)

Laipni aicināti Čehijā! Pirms mesties iekšā hokeja dzīvē, droši varam ieteikt Liberecu kā vietu atpūtai. Var uzkāpt Ješteda kalnā, no kurienes paveras skats uz Vāciju un Poliju, apmeklēt vienu no valstī labākajiem zoodārziem vai arī pavadīt laiku milzīgajā Babylon izklaides centrā, kur pieejams akvaparks, boulinga zāle, spa centrs un daudz kas cits (centrumbabylon.cz). Un, protams, iepazīt arī vēsturisko centru.

Alus ciemi

Iebraukt Čehijā un neizbaudīt alu? Nē! Tādēļ vērts iebraukt Turnovā, kur atrodas alus darītava Rohozec – Malý Rohozec 29; 511 01, Turnov (pivorohozec.cz).

Bet nieka 10 kilometrus tālāk jau atrodams viens no senākajiem čehu brūžiem – 1564. gadā atklātais Pivovar Svijany – Svijany č.p. 25 (pivovarsvijany.cz).

Vēl 13 kilometrus tālāk Prāgas virzienā atradīsiet alus darītavu Klášter. Vietā, kur savulaik atradās Cisterciešu ordeņa klosteris, brūža mūros lielisks alus top jau pusotru simtu gadu (pivovarklaster.cz/en).

Ja vēlaties ne tikai aplūkot alus brūžus no ārpuses, pasēdēt krogā un nobaudīt svaigāko alu, bet arī doties tūrē pa kādu no minētajiem brūžiem, piesakiet vizīti iepriekš.

Mlada Boleslava (Mladá Boleslav)

Dibināta X gs. kā karaļa pils mājvieta, Mlada Boleslava šobrīd ir viena no pārtikušākajām Čehijas pilsētām, jo te bāzējas slavenā autobūves rūpnīca Škoda. Un to var arī iepazīt, dodoties ekskursijās (muzeum.skoda-auto.cz). Bet, ja vairāk tīk motocikli, tad 20 minūšu brauciena attālumā atrodas Jawa motociklu muzejs, kurā apskatāmi vairāk nekā 70 eksponāti, tai skaitā 1927. gadā izgatavotais vienīgais trīsvietīgais motocikls (bez blakusvāģa), kas oficiāli atļauts braukšanai pa koplietošanas ceļiem (www.facebook.com/muzeumjawa.rabakov). {jcomments on}

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *