Prāga – ko baudīt, netērējot kaudzi naudas

Lai gan dārdzības un izmaksu ziņā Prāga nav nekādi Helsinki vai Stokholma, tomēr ceļojums uz hokeja čempionātu tāpat prasa savus līdzekļus, un nav nekas nosodāms, ja brīvā laika pavadīšanas idejām pieeja ir finansiāli apdomīga.

PRĀGA UN KINO

Pateicoties ļoti dažādai arhitektūrai un labvēlīgajai valsts un pilsētas attieksmei (arī finansiālai), Prāga kļuvusi par medusmaizi kinoļaudīm. Te tapušas gan par kino klasiku kļuvušas filmas, kā Miloša Formana Amadeus (1984), gan spriedzes pilnās misijas īstenojuši visi trīs mūsdienu slavenākie kino spiegi – Džeimss Bonds filmā Casino Royale (2006), Džeisons Borns filmā Borna identitāte (2002) un Ītons Hants pat divās filmās – pirmajā un ceturtajā Neiespējamajā misijā. Staigājot pa Prāgu, var ieraudzīt ne vienu vien Holivudas kinolentēs iemūžinātu vietu.

Ja esi gatavs nedaudz patērēties, dodies ekskursijā tieši pa kino takām vai arī apmeklē par Eiropas Holivudu dēvēto Barrandov Studios. Tā ir valsts lielākā kinostudija, kurā tapušas ne tikai jau pieminētās, bet arī daudzas citas filmas un TV seriāli (svaigākais no tiem – The Borgias par XV gs. Itāliju). Slavenais kinorežisors Romāns Polaņskis šo pat nosaucis par labāko kinostudiju pasaulē – http://www.barrandov.cz/en/clanek/visiting-fundus/.

Vēl viena kino faniem interesanta vietiņa (taču atkal par maksu) varētu būt Karela Zēmana specefektu muzejs (http://www.muzeumkarlazemana.cz/en), kuru atrast ir vienkāršāk par vienkāršu – ejot pār Kārļa tiltu Vltavas pils pusē, skaties lejā pa kreisi, un tur jau tas būs.

FRANCISKĀŅU DĀRZS

Ja pilsētas burzma nepatīk, var doties uz Vāclava laukumam blakus esošo nelielo parku (Františkánská Zahrada), kas radīts tieši relaksējošai atpūtai – te ir gan koki un rožu krūmi, gan soliņi un bērnu laukums. Izbaudi nesteidzoties!

Alternatīvais ieteikums: krietni plašāka rāmas atpūtas zona atrodama Kampa salā, kuras ziemeļu galu šķērso Kārļa tilts. Lai arī tik tuvu tūristu pārbāztām vietām, šeit patiesi varēsi atvilkt elpu un izbaudīt elegantu atpūtu.

KRASTMALA

Bet, ja vēlies doties laiskā pastaigā, mierīgā izbraucienā ar riteni vai skrituļslidām pa Vltavas krastmalu, Tev jāzina nosaukums Naplavka. Tā iesaukta nesen atjaunotā piekrastes zona, kas pazīstama arī kā Rašínovo nábřeží, netālu no Palackého laukuma. Te ir gan zemnieku tirdziņš, gan daži jauki bāri un restorāni, bet pats svarīgākais – lielisks skats uz upi un pilsētas panorāmu. Šī kļuvusi par vietējo vienu no iecienītākajām atpūtas vietām.

IZBAUDI SKATU

Dodies uz RiegrovySady, ko mēdz dēvēt par labāko parku Prāgā, vai arī uz Vitkov kalnu, kur atrodams arī Nacionālais piemineklis un Vēstures muzejs. Tikpat brīnišķīgs, bet atšķirīgs skata rakurss iesakāms Vltavas otrā krastā –Petrin parkā vai no Prāgas pils teritorijas.

LENONA SIENA

Vēl līdz pagājušā gada beigām šeit bija manāma īstena krāsu eksplozija, kuras pirmsākumi meklējami kāda ielu mākslinieka zīmētā Džona Lenona portretā neilgi pēc viņa nāves. Taču drīz vien šī siena Velkopřevorské náměstí pretī Francijas vēstniecībai kļuva par tādu kā sabiedrības dumpīgā noskaņojuma vizuālās izpausmes veidu sociālisma pārņemtajā Čehoslovākijā.  

Tomēr pagājušā gada nogalē kāda jauno mākslinieku grupa pārkrāsoja sienu baltu, uz tās uzrakstot vienīgi “The Wall is over” (Siena ir beigusies), tā uzsverot, ka pienācis laiks pārstāt skatīties pagātnē, jāiet uz priekšu. Galu galā pēdējos gados te vairāk bija parādījušies uzraksti te biju es stilā, nevis jauna māksla.

Katrā ziņā, šis solis izraisīja plašu rezonansi, bet, kā tas būs pieņemts, to vislabāk aiziet un pārbaudīt pašiem. Katrā ziņā – šī ir bijusi simboliska vieta Prāgas pēdējo desmitgažu vēsturē.

KAPI

Gribi sajust dīvainu, varbūt nedaudz spokainu pagātnes auru un literatūras dižgara klātbūtni? Dodies uz Jaunajiem ebreju kapiem, kur dus apglabāts Francs Kafka. Bet, ja esi Umberto Eko daiļrades cienītājs, tad vērts pabūt arī Prāgas Vecajos ebreju kapos (šeit gan jārēķinās ar ieejas maksu, jo tie ir daļa no krietni plašākā Ebreju muzeja). 2011. gadā izdotajā romānā Prāgas kapsēta viņš aprakstījis pasaules pārņemšanas plānu dzimšanu, kas uz briesmu darbiem mudinājuši pat pašu Hitleru. Un šajā stāstā, kam saknes stiepjas daudz senākā vēsturē par Eko gara darbu, svarīga loma ir tieši Prāgas vecajiem kapiem.

Te gan ne uz kādu mieru un apcerēm par pasaules kārtību nav ko cerēt – Vecie kapi, kas ir senākā līdz mūsdienām saglabājusies ebreju kapsēta Eiropā (izveidota XV gs. sākumā), ir viena no populārākajiem tūristu galamērķiem Prāgā.

Vēl svarīgi atcerēties, ka, apmeklējot ebreju kapus, vīriešiem jāapsedz galva.

http://www.jewishmuseum.cz/aindex.php%20

MILITĀRĀS VĒSTURES INSTITŪTA ARMIJAS MUZEJS

Vīrietis, kuru interesē militāras lietas, neko labāku par šo muzeju Prāgā neatradīs. Militārajā muzejā savākta plaša un bagātīga kolekcija ar dažnedažādiem eksponātiem no Pirmā un Otrā Pasaules kara. Tas viss apskatāms par velti!

U Pamatniku, 2, Prague 130 05, Czech Republic (Praha 3)

Darba laiks 10:00-18:00 (izņemot pirmdienas)

Tālr. 420 973 204 900

http://www.vhu.cz/english-summary/

PUICISKAS IZKLAIDES PAR SAMĒRĪGU NAUDU

ŠAUTUVES

Kuram tad laiku pa laikam nepatīk pašaudīties? Jādodas uz šautuvi. Piedāvājumi Prāgā un tās apkārtnē ir dažādi.

Piemērām, shootinginprague.com vai praguetoursdirect.com/prague-shooting.htm (rezervēšana veicama iepriekš, jo konkrētās dienās šautuves apmeklētājiem var būt slēgtas. Te trenējas arī policijas un bruņoto spēku personāls). Iespējams izmēģināt pat astoņus dažādus ieročus – sākot no krievu Kalašņikova un amerikāņu M16, beidzot ar snaipera šautenēm.

KARTINGI

Prāgas Kartingu arēnas 512 metrus garajā trasē vienlaikus var doties līdz pat 10 kartingiem. 16 apļu brauciens maksā 242 kronas, bet, ja vēlies noīrēt visu trasi ar restorānu, bāru un autostāvvietu piedevām, arī tas ir iespējams – par 14 520 kronām.

Vēlama iepriekšēja rezervēšana: praguekartingarena.com  {jcomments on}

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *