Kur izvēlēties naktsmītni jeb Ķelnes rajonu ceļvedis

Ļoti daudzi Latvijas hokeja fani čempionāta laikā meklē naktsmītnes nevis viesnīcās un hosteļos, bet gan privātos dzīvokļos. Jāņem vērā, ka visai bargi ir uzturēšanās noteikumi (piemēram, naktsmiers no plkst. 22 nav apspriežams!), taču visai svarīgi ir izvēlēties arī pareizo rajonu dzīvošanai, lai justies labi un droši.

Ķelnes centrs

Kopš 1975.gada Ķelnes centrs (Innenstadt) sastāv no pieciem rajoniem: Vecpilsētas ziemeļu un dienvidu daļas (Altstadt-Nord/Altstadt-Süd), tai blakus esošās Jaunpilsētas ziemeļu un dienvidu daļas (Neustadt-Nord/Neustadt-Süd), kā arī Reinas otrajā pusē (labajā) esošā Deutz rajona. Patiesībā gan šis ir tīri administratīvs iedalījums. Realitātē ķelnieši ir konkrētāki – katrs no šiem administratīvajiem rajoniem ietver mazākus rajonus (Veedel) vai kvartālus, kas nereti arī pārklājas viens ar otru.

Pilsētas sirds ir tās vecpilsēta (Altstadt), kuru no aptuveni 1225-1881.gadam apjoza pilsētas mūris. Tas tika nojaukts, lai ļautu Ķelnei attīstīties, kā rezultātā blakus vecpilsētai radās Jaunpilsēta (Neustadt), kuras celtniecība pabeigta ap 1910. gadu.

Šobrīd vecā mūra fragmenti saglabājušies vien divās vietās (Hansaring un Sachsenring). Mūra vietā nu Vecpilsētu un nebūt ne jauno Jaunpilsētu atdala plašs bulvāris. Pēc tā tad arī var visai viegli vadīties kur kas atrodas. Deutz pilsētai tika pievienota 1888.gadā, un lai arī tobrīd lielākā daļa vietējo par pievienošanu lielpilsētai nebija sajūsmā, tagad jau Doica ir neatņemama Ķelnes sastāvdaļa, bet tās mūsdienīgākais simbols ir milzīgā ledus arēna, kurā norisināsies Pasaules čempionāts hokejā.

Vecpilsēta (Koln Altstadt-Nord/ Koln Altstadt-Süd)

Tā ir gandrīz piecas reizes lielāka par Vecrīgu. No ziemeļiem (Ebertplatz) līdz dienvidiem (Chlodwigplatz) – 3.6 km. Ar kājām izejama 45 minūtēs, ar riteni izbraucama 15minūtēs.

Ķelnes Vecpilsētu no dienvidiem, rietumiem un ziemeļiem ieskauj aptuveni 6km garš, plašs bulvāris kas pazīstams arī kā  Kölner Ringe vai Bundesstraße 9, bet no austrumiem – Reinas upe.

Vecpilsēta ir pilsētas daļa, kur visilgāk ielās ir dzīvība, it īpaši tās ziemeļu daļā. Der Eigelstein – rajons pašā vecpilsētas ziemeļu daļā, kas jāapmeklē visiem alus cienītājiem. Te uzmanības centrā dažādi alus brūži un krogi. Šeit saglabājušies un noteikti apskatāmi arī Ķelnes viduslaiku nocietinājuma vārti – Eigelsteintorburg. Tādu savulaik bija 12, bet līdz mūsdienām saglabājušies vien četri.

Dodoties taisni uz dienvidiem, garām nepaiesiet cilvēku piedrūzmētākajām Vecpilsētas vietām – Centrālajai stacijai un aiz tās arī pilsētas simbolam Ķelnes Domam.

Savukārt, pagriežoties uz rietumiem, pēc minūtēm 15 nonāksiet līdz Friesenviertel – te toni nosaka pilsētas karstākā klubu dzīve, bet izsalkumu vēlā naktī vai rīta agrumā varēs remdēt turpat Friesenplatz apkārtnē. Friesenviertelreiz bija viens no galvenajiem iemesliem kādēļ savulaik Ķelne tikusi saukta par Vācijas kriminālāko pilsētu un ieguvusi palamu “Reinas Čikāga”. Te atradās sarkano lukturu rajons, līdz ar visu tam līdzi nākošo publiku. Tomēr šie laiki jau sen kā pagājuši, nu Friesenviertel ir gana elegants un dārgs rajons, kur koncentrējusies krietni smalkāka publika. Tas gan nenozīmē, ka te būtu garlaicīgi – tieši otrādi Friesenviertel nu pazīstama vienkārši kā “ballīšu jūdze”. Ne velti Ķelnē dzimušais ilggadējais NHL hokejists Ūve Krups, vērtējot dzimtās pilsētas rajonus, ir teicis šādus vārdus: “Beļģu kvartālā ir labāka dzīve, bet Friesenviertel – jautrāka”. 

Savukārt vecpilsētas centrā atrodama Schildergasse, kas atzīta kā viena no labākajām iepirkšanās ielām Eiropā.

Pāris kvartālus uz dienvidiem jau iezīmējas robeža starp Vecpilsētas Ziemeļu un dienvidu daļu, kas iet pa šīm ielām, kas viena pārtop otrā: Pipinstraße–Cäcilienstraße–Neumarkt–Hahnenstraße.

Arī Vecpilsētas dienvidu daļā ir savi interesantie rajoniņi, kas ne vienmēr nozīmē senas ēkas. Tā pašā Reinas krastā atrodams arī kāds īpašs rajons Rheinauhafen. Savulaik industriālais rajons pārvērsts līdz nepazīšanai un nu ir īstens biznesa rajons – aplūkojiet to kaut vai tāpēc lai novērtētu šīs varenās pārmaiņas. Paņemiet kādu maizīti un dzeramo, ejat krastmalā aplūkot kuģus, noīrējiet riteni vai skrieniet pa krastmalas promenādi. Katrā ziņā ārpus darba laika un ne brīvdienās šeit īpaši daudz izklaižu iespēju neatradīsiet.

Jaunpilsēta (Neustadt)

Savukārt, ja izejam ārpus Vecpilsētas robežām, paveras arvien jauni interesanti rajoni. Laiks izpētīt Ķelnes Jaunpilsētu!

Tā tieši uz dienvidiem no vecpilsētas robežu iezīmējošā Chlodwigplatzir rajons kas pazīstams kā Südstadt. Ne viens vien vietējais jums apgalvos, ka tieši šeit sajūtama mūsdienu Ķelnes esence. Te sastopas turku dārzeņu tirgotāji ar vecmodīgiem vācu gaļas izcirtējiem un senas ēkas ar mūsdienīgu arhitektūru. Vāciskais un citādais. Rajona izpēti sāc jau pieminētajā Chlodwigplatz. Izstaigā arī sānieliņas, kur atradīsi dažādus interesantus komisijas veikalus, rokdarbu veikalus, senus Ķelnes krogus.  Uz turieni dodies, ja vēlies baudīt lieliskus kokteiļus un mūziku. It īpaši rokmūziku.

Dienvidrietumos no Vecpilsētas ir Kwartier Latäng , jeb Latīņu kvartāls, lai gan vairums to pazīst vienkārši kā Studentu rajonu, kas, atrodoties blakus Ķelnes Universitātei, visai loģiski ir studentu vairāk apdzīvota, līdz ar to piedāvājums tiem atbilstošs – te gana daudz labu bāru, krogu un naktsklubu, kā arī visdažādākie ātrās ēdināšanas uzņēmumu, kas palīdzēs piepildīt māgu par sapratīgām naudiņām.  Ja patīk skaļa pilsētas nakts dzīve, sāc ar Zülpicher Straße uzmeklēšanu. Te to pazīst arī kā Studentu jūdzi.

Belgisches Viertel(Beļģu Kvartāls) tiek uzskatīts par vienu no stilīgākajiem Ķelnes rajoniem. Ar Vecpilsētu tas robežojas rietumos un kartē atpazīstams pēc ielu nosaukumiem, kas lielākoties saistīti ar Beļģiju vai Nīderlandi.

Šis ir rajons, kas Otrā pasaules kara laikā netika smagi cietis no sabiedroto uzlidojumiem, kā piemēram lielākā daļa “vecpilsētas”. Līdz ar to, te saglabājušās brīnišķīgas ēkas Art Nouveau stilā, kas ļauj sajust kāda Ķelne izskatījusies pirms kara. Šodien te vienuviet sadzīvo gan smalki jaunieši, gan vecāka gada gājuma ļaudis, tomēr visus viņus vieno pārticība. Tādēļ nav brīnums, ka te ir gan lieliski restorāni, kafejnīcas, apģērbu saloni, ierakstu veikali un daudz kas cits.

Viens no galvenajiem darbības epicentriem Beļģu kvartālā ir Brüsseler Platz, kas siltajās dienās pulcē ļaudis restorānu terasēs, bet vakarpusē laukumu pārņem jaunieši.

Ārpus centra

Nippes rajons atrodams nedaudz tālāk uz ziemeļiem no vecpilsētas. Te tūristi iemaldas retāk, bet tas nebūt nenozīmē, ka šeit nav ko darīt. Rajona sirds ir Schillplatz, kur parasti valda laiska atbrīvotības sajūta. Te čilo gan bērni ar vecākiem, gan hipsteri, kuri te ierodas ar savām segām, lai izritinājuši tās gluži kā pludmalē, relaksētos ar līdzpaņemto vīniņu.

Ehrenfeld ir viens no stilīgākajiem Kelnes rajoniem, kas slavu iekarojis patiecoties lielformāta grafiti, kurus zīmējuši labākie ielu mākslinieki no visas pasaules. Šajā rajonā, kas ir nedaudz nostāk no vecpilsētas (uz ziemeļrietumiem), mīt daudzi jaunieši, atrodama Ķelnes mošeja, uz galvenās rajona artērijas – Venloer Strasse – atradīsiet galvu reibinošu nacionālo virtuvju piedāvājumu. Te vienuviet atrodami turku, japāņu, grieķu, meksikāņu un daudzu citu tautu restorāni. Gluži vai ik uz stūra ir maizes ceptuves, kas rajonu piepilda ar lielisku aromātu. Katrā ziņā, dažādi interesanti veikaliņi, nelieli un gana vienkārši naktsklubi un krogi garantēs, ka šeit laiks nav pavadīts velti.

Reinas labajā krastā (tajā, kas otrpus centram, uz ziemeļiem no ledus arēnas) atrodas Ķelnes apdzīvotākais rajons Mülheim. Ja vēlies sajusties kā Turcijā, neizbraucot no Ķelnes, dodies uz Keupstraße, kur sajutīsies tieši tā. Šī iela par tādu kļuva pēc tam kad pagājušā gadsimta 60. un 70.  gados no Turcijas uz Ķelni pārcēlās daudzi turki, lai strādātu Mullheim rajona fabrikās. Šodien te atradīsi neskaitāmus pārtikas veikalus, ēstuves, tējnīcas, beķerejas, frizētavas un paklāju tirgotavas, ļaujot izbaudīt īstenu Turcijas atmosfēru pašā Ķelnē.

Tā kā oficiāli Ķelnē ir 88 rajoni, protams, ka visus uzskaitīt te būtu pagrūti. Skaidrs, ka katrā var atrast ko interesantu. Šoreiz izvēlējāmies tos rajonus, kuru apmeklēšana jums dotu labāko priekšstatu par Ķelni!

Kur labāk nespert kāju

Kurš par šādiem rajoniem vislabāk zina? Skaidrs – taksisti. Tādam Ķelnes šoferītim arī pavaicājām. Viņš nosauca trīs rajonus Finkenberg, Chorweiler, Meschenich , kas ir visai patālu no centra un nejauši tajos diez vai ieklīdīsiet. Tiesa, ņemiet šo vērā meklējot naktsmājas Ķelnē. 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *