Pārtika Dānijā – nav tik dārgi, ja māki plānot

Dānija ir dārga. Bet, vai tik dārga, ka būtu vērts šo čempionātu pārlaist mājās dīvānā pie televizora ar čipšu paku un alus bundžu rokās? Noteikti nē! Lai būtu skaidrs, cik maksāsim par pārtiku, šoreiz vairāk pastāstīsim par pašu novērotajām cenām Vailes (Vejles) veikalos. Kāpēc Vaile? Tāpēc, ka tieši tur koncentrēsies visvairāk Latvijas hokeja fanu, un tur būs “Četru Baltu kreklu” Dānijas filiāle.  Tiesa gan, cenas fiksētas pērn, un šobrīd tās var būt mainījušās.

Vailē, gluži tāpat kā Ventspilī, Kuldīgā, Cēsīs vai Rēzeknē, ir daudz un dažādi pārtikas veikali – citi lētāki (kā “Aldi”), citi dārgāki (kā “Fotex”), bet citi, kur līdz vēlai naktij rosās indusi, vēl dārgāki. Taču mēģināsim izvilkt vidējo ciparu.

Maize veikalos maksā no 7,95 līdz 17,95 dāņu kronas jeb 1,10 līdz 2,45 eiro. Īpašas atšķirības no Latvijas nav, ja neskaita to, ka Dānijā nav rupjmaizes, savukārt baltmaize un graudu maize ir pat gardāka, nekā pie mums, lai gan, protams, tas ir gaumes jautājums.

Bez kā vēl nevar iztikt? Bez ūdens. Mazā pudelīte 0,5 litri maksā ap 10 dāņu kronām, bet 1,5 litri – vidēji 15. Pārvēršot eiro – 1,40 – 2,05 eiro. Noteikti dārgāk, nekā Latvijā. Tai pat laikā dažas labas limonādes ir pat lētākas nekā ūdens, piemēram, vienā no lielveikaliem izdevās atrast kolas paveida 2 litru limonādi par 7,25 kronām jeb mazliet dārgāk, nekā viens eiro. Te gan vietā piebilst, ka Dānijā, pērkot dzērienus, jāpievērš uzmanība tam, ka klāt vēl jāpiemaksā depozīts par taru – līdz pat trim kronām par vienību.

Ja ir vēlme pēc gatavas sviestmaizes vai burgera, tad veikalos vienkāršākos var nopirkt par 8,5 – 13,5 dāņu kronām jeb 1,15 – 1,85 eiro. Pie mums, starp citu, apmēram tas pats.

Ir iespēja nopirkt arī gatavus salātus. Piemēram, lētajā veikalā kartupeļu salāti 800 gramu iepakojums maksāja 11,95 kronas jeb 1,65 eiro, bet 400 grama Cēzara salātu – 29,95 kronas jeb 4,10 eiro. Dārgajos veikalos gan jārēķinās, ka lielāks salātu ķobis maksās ne lētāk par septiņiem eiro.

Tiem, kuri dzīvos kempingos vai apartamentos, būs svarīgi nopirkt arī tik elementārus pārtikas produktus kā kartupeļus un burkānus. Pērn vasarā kartupeļi maksāja 10 dāņu kronas jeb 1,40 eiro. Arī burkāni apmēram tikpat daudz.

Savukārt banāni maksāja 18 kronas jeb 2,50 eiro kilogramā. Tiesa gan, vienā no veikaliem bija atlaides, kur banāns maksāja divas kronas gabalā! Bijām pārsteigtas, un vienu brīdi visas cenas rēķinājām banānos.

Labi, tagad mazliet pie našķiem un uzkodām pie alus. 300 grami siers šķēlītēs maksāja 21,95 kronas jeb trīs eiro, 100 gramu iepakojums ar salami desas šķēlītēm – 12,95 kronas jeb apmēram 1,80 eiro. 140 gramu “Lay’s” čipšu mazais iepakojums – 19,95 kronas jeb 2,75 eiro, bet čipši bez atpazīstamiem brendiem – uz pusi lētāk. Sāļo riekstiņu iepakojums 200 grami – 9,95 kronas jeb 1,36 eiro. Bet 100 gramu šokolāde maksāja 8,95 kronas jeb apmēram 1,20 eiro.

Vārdu sakot – ir dārgāk, nekā Latvijā, bet, prātīgi plānojot budžetu, mainot ēšanas paradumus un galu galā paņemot no Latvijas līdzi klaipu rupjmaizes un speķa gabalu, nav nemaz tik traki. Turklāt, lielveikalos ik pa brīdim kādi produkti ir uz atlaidēm!