Dānija – dārga, jo arī bagāta valsts

Sastopoties ar dāņiem vienmēr pārņem pārdomas – kā tas nākas, ka viena no pasaulē laimīgākajām un bagātākajām nācijām ne vienā mirklī nav ārišķīga. Jā, dāņi labprāt runā par naudu, pāris eiro (pārdesmit kronas) šurpu vai turpu viņiem nenozīmē neko, viņi smaida, viņi uztver dzīvi viegli, bet savus mājokļus nepārslogo ar dārgām lietām, bet pagalmos nestāv ārprātīgi dārgas automašīnas, kādas nereti var redzēt vasarā braukājam pa Rīgas, Jūrmalas ceļiem…

Dānija ir valsts, kurā nav minimālās algas. Jā, tieši tā – laikam jau nav bijis iemesla par to rūpēties. Bet darba spēka izmaksas ir ļoti augstas – 42,5 eiro stundā. Gana daudz, ja salīdzina ar pēc “Eurostat” pērnās nedēļas publiskotajiem datiem par Latviju – 8,1 eiro. Labi, cits jautājums ir, cik pēc šādas algas cilvēks saņem “uz rokas”.

Jā, Dānija viennozīmīgi ne tikai viena no dārgākajām pasaules valstīm, bet arī viena no bagātākajām. Un lepnākajām. Jo, braucot cauri mazajiem miestiem, ne pie vienas vien privātmājas redzēsiet lepni plīvojam Dānijas karogu.

Dāņiem ir gana daudz sociālo garantiju. .Piemēram, bezmaksas medicīna. Protams, pie mums arī, bet… bet tur tiešām var saņemt neatliekamo palīdzību bez maksas, negaidot, kad būs jau klāt mirstamā vaina.

Starp citu, kad būsiet Dānijā, pilnīgi mierīgi varat ar viņiem runāt par naudu. Viņi labprāt pastāstīs, cik saņem, cik samaksā nodokļos, bet, kad būs izdzerts arī kāds alus, pastāstīs, ka nodokļi ir labi, lai arī lieli, jo nodrošina izglītību un medicīnas pakalpojumus, bet paraustīs plecus, sakot, nez, kādēļ ar nodokļiem ir jāuztur arī bēgļi… Bet bez alus tas nenotiks.