Cīrihe un auto? Nē!

Agrāk, runājoties ar cilvēkiem no Cīrihes, allaž bijām pārsteigti, ka daudzi cīrihieši izvēlas dzīvi bez auto. Tagad, esot dažas dienas šajā Šveices pilsētā, kas nākamgad kļūs par hokeja galvaspilsētu, viss tapa skaidrs…

Kā kārtīgi cilvēki, kuri grib apskatīt Cīrihi, arēnas apkaimi un vēl pabraukāt apkārt, noīrējām auto. Pirmā kļūda jau tika pieļauta, izvēloties A klases auto. Jā, tikām pie smuka, nesen no konveijera noripojuša “Citroen” ar motora tilpumu 1,2. Sak’, kas tas tur, gan jau tiksim galā. Tikām jau, bet…. Mazais draudziņš ar pūlēm rāpās ārā no pazemes stāvvietām, bet pa autobāņiem ar kaut nelielu stāvumu, ātrāk par 80 km/h ātrumu no tā bija grūti izspiest. Un, kad tomēr izdevās, tad degvielas rādītājs kritās acīmredzami.

Nākamā un daudz sāpīgākā problēma – stāvvietas. Jā, esam pieraduši Rīgā, ka stāvvietu ir gana (jā, nav lētas, bet ir pieejamas), vai arī sliktākā gadījumā var nolikt ielas malā un ātri ieskriet tur, kur vajadzīgs Cīrihē tā nav. Ielas ir ļoti šauras, pie apmales vai uz tās autiņu neatstāsi pat uz sekundi, jo nobloķēs satiksmi.

Ja arī atrod kādu pārkinga vietu (tur ir diezgan sarežģīta tā sistēma), tad ne vienmēr var perfekti tikt galā ar apmaksu. Piemēram, dažos parkomātos ņem pretim gan sīknaudu, gan kartes, citos ņem pretim tikai sīknaudu, bet vēl citos ir jāievada auto numurs un jānorāda konkrēta pārkinga vieta.

Tikai viens piemērs. Centrs. Intensīva satiksme. Laimīgi atrasta automašīnas novietošanas vieta un parkomāts, kas ņem pretim arī eiro monētas. Laime pilnīga? Nē! Talons tā arī netiek izdrukāts. Zvans uz kompāniju, plašs un garš izklāsts par to, ka naudiņa apēsta, bet čeka tad nav. Protams, cilvēciņš ievada sistēmā, bet paralēli lūdz atstāt uz priekšējā paneļa lapiņu ar situācijas skaidrojumu.

Vai arī situācija, ka atstāt stāvvietā auto var uz stundu, bet ir jābūt īpašam, zilam pulkstenim Mūsu īres mašīnā tāda nebija, un atkal jau nostrādāja lapiņas ar uzrakstiem. Nostrādāja, bet tikai tāpēc, ka nekur ilgāk par 30 minūtēm neuzkavējāmies.

Bet šoreiz var teikt tā – laiku, ko patērējām meklējot stāvvietas, stāvot sastrēgumos, “izkožot” parkomātus utt. daudz lietderīgāk būtu pavadījušas izpētot Cīrihi. Pilsēta pa lielam tā arī netika izpētīta līdz galam, bet stāvvietas gan.